İş-Kur Kampanya Otobüsü Reyhanlı’da

Avrupa Birliği ve Türkiye ortak finansmanı ile yürütülen ‘Kamu İstihdam Hizmetlerinin Geliştirilmesi Operasyonu’ kapsamındaki Türkiye İş Kurumu Kampanya Otobüsü’nün 15. durağı Hatay oldu.
İş-Kur Kampanya Otobüsü Reyhanlı’da
Konu ile ilgili olarak  kampanya otobüsünün bulunduğu belediye eski binası önünde basın toplantısı düzenlendi. 
Toplantıda konuşan Vali Lekesiz, Reyhanlı ilçemizde meydana gelen menfur saldırının yaralarını sarmak için tüm kurum ve kuruluşlarımızın, bakanlıklarımızın, sivil toplum örgütlerimizin aktif şekilde çalıştıklarını ifade ederek, ‘Bakanlıklarımız heyetler göndermek suretiyle ilçede hayatın normale dönebilmesi için destek veriyorlar. Büyük desteğini gördüğümüz Bakanlıklarımızdan bir tanesi de biraz sonra Reyhanlı ilçemize hareket edecek olan İş-Kur Kampanya Otobüsü’nün geldiği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızdır. Bundan önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız ve diğer bakanlıklarımızdan heyetler geldi. Bir kez daha insanımızın maddi ve manevi yaralarının sarılması sürecine pozitif katkı yapan tüm kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum örgütlerimize teşekkür ediyorum.’ dedi.
 
 22 ili ziyaret ederek her ilde 2’şer gün kalacak olan özel tasarlanmış İş-Kur Kampanya Otobüsü’nün, ilçemizde yaşanan elim hadise dolayısı ile güzergahını değiştirerek ilimize geldiğini, 23 Mayıs’ta Reyhanlı ilçemizde 24 Mayıs’ta ise il merkezinde bulunacağını hatırlatan Vali Lekesiz, ‘İş-Kur tanıtım görevlileri iki gün süre ile Hatay ve Reyhanlı’nın tüm bölgelerinde kişilerle yüz yüze görüşmeler yapacaklar. Görevliler, iş arayanlar ve işverenlere sunulan hizmetlerin ötesinde, İşgücü Yetiştirme Kursları, Girişimcilik Programları, İşbaşı Eğitim Programları, Toplum Yararına Programlar, İş ve Meslek Danışmanlığı Hizmetleri, İşsizlik Sigortası, Kısa Çalışma Ödeneği gibi çeşitli hizmetleri tanıtacaklar. Özellikle çalışabilir güçte ve yaşta olan erkek ve kadınlara rehberlik, kayıt ve danışmanlık hizmeti verecekler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız başta olmak üzere, İş-Kur Genel Müdürü’ne, İş-Kur İl Müdürü’ne ve bu hizmetin hayata geçmesine katkı sunan herkese teşekkür ederim.’ dedi. Proje Genel Koordinatörü Bülent Kılıç da, proje kapsamında ilimizin son duraklardan bir olacağını ancak Reyhanlı’da yaşanan olaydan dolayı güzergah değiştirerek Hatay’a geldiklerini kaydetti. Kılıç, İlimize gelene kadar yaklaşık 20 bin vatandaşa bilgilendirme yaptıklarını, 10 bin vatandaşa kayıt hizmeti sunduklarını, 5 bin civarında da yeni kayıt aldıklarını söyledi. İş-Kur Hatay İl Müdürü Ahmet Bulanık ise, İş-Kur hizmetlerinin kamuoyu ile yerinde paylaşılacağını ve maksimum düzeyde insanımızın faydalanmasının sağlanacağını söyledi.Vali Lekesiz’in, otobüsün içine girip inceleme yapması ve  ilgililerden bilgi almasının ardından İş-Kur Hizmet Otobüsü Reyhanlı ilçemize hareket etti.