İŞ VE SANAT DÜNYASININ SEVİLEN İSİMLERİ MKÜ DE

Hatay Valiliği, Mustafa Kemal Üniversitesi ve Hatay İş-Kur Müdürlüğü’nün işbirliğinde gerçekleşen “2. Hatay Kariyer Günleri” etkinliği ilk yıl olduğu gibi yine sanat ve iş dünyasından herkesin yakından tanıdığı kişileri öğrencilerle buluşturdu.

İŞ VE SANAT DÜNYASININ SEVİLEN İSİMLERİ MKÜ DE
MKÜ Kariyer ve Girişimcilik Topluluğu’nun (KAGİT) organize ettiği etkinliğin açılışına Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Hatay İş-Kur Müdürü Ahmet Bulanık, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, Hatay İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz, 121. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı J. Alb. Özcan Kaplan’ın yanı sıra iş adamları, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, açılışta yaptığı konuşmada hızla yaşlanan dünyanın aksine oldukça genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduklarını ifade ederek “Gençlik ve dinamizm enerji demektir, güç demektir. Bugün de biz bu gücün farkında olarak ilimiz ve ülkemiz adına verimliliği en etkin şekilde kullanma yönünde, hedefleri belirlemek amacıyla burada toplanmış bulunuyoruz ” diye konuştu.Bir ülkenin en büyük sermayesinin sahip olduğu nitelikli insan gücü olduğunu vurgulayan Doğan,  iyi yetişmiş insanın üretimin mihenk taşı olduğunu aktardı. Günümüzde artık bir iş kurabilmek için mutlaka uzmanlaşmak gerektiğini belirten Doğan, “Eğitim seviyemiz artık çok daha iyiye gidiyor. Ancak bu yeterli değildir. Zira bir ülkenin sosyal anlamda ekonomik kalkınmışlık anlamında çok daha iyiye gidebilmesi toplam nüfus içerinde iyi eğitimli insanın sayısına bağlıdır. Buna paralel olarak teknolojik bilgiyi de eğitime tamamen dahil etmemiz gerekmektedir” dedi. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder de Türkiye’nin gelişmiş batı ülkeleri gibi refah ve bilgi toplumu haline dönüşebilmesinin ana unsurunun nitelikli insan gücü olduğunu vurguladığı konuşmasında “Çünkü ancak bilgiyle bilimle ve onu nasıl kullanacağını bilen bir yöntemle donatılmış olan bireyler, eline geçen çok cüzi imkânları bile bir anda hiç beklenmeyen fırsatlara dönüştürebilir ve ondan katma değer üretebilirler” ifadelerini kullandı.Geçmiş deneyimlerden yararlanmamız gerektiğinin altını çizen Rektör Güder, “Bizden önce toplumsal yaşantıyı çok boyutlarıyla kavramış, özümsemiş, bizden önce iş yaşamının gerçeklerini ve iş yaşamı içerisinde başarıya giden sırlı yoldaki anahtarları elde etmiş ustaların sözlerini dinlemeye, onlardan yararlanmaya tıpkı deniz fenerinin ışığında, klavuzunda yolunu bulmaya çalışan gemi gibi gayret göstermemiz ve bu yolda yol almamız gerekiyor” dedi. Rektör Güder, bu anlamda gerek yurt içi gerekse yurt dışında hepimizin yakından tanıdığı, başarılarıyla insanlığa çığır açan, oluşturduğu girişimciliği ve ihtiyaçların giderilmesi anlamında insanlara idol olmuş onlar için sevgi olmuş insanları bilmemiz gerektiğini de sözlerine ekledi.Çalışma hakkının yaşama hakkının devamı inancıyla hareket ettiklerini söyleyen Hatay İş-Kur Müdürü Ahmet Bulanık ise konuşmasında şu sözlere yer verdi:
 
 “Çalışma ve İşkurumu müdürlüğümüz bir taraftan işsizliği azaltmak ve istihdamı arttırmak amacına yönelik olarak istihdam fuarları, kariyer günleri düzenlemekte bir taraftan iş gücü piyasasının ihtiyacını temin etmeye yönelik iş gücüne nitelik kazandırma gayretini sürdürmekte diğer taraftan işini kaybedenlere işsizlik maaşı ödeme aczine düşen işverenlerimizin çalıştırdığı işçilerine kısa çalışma ödeneği, işçi ve işveren arasındaki ihtilafları çözme gibi iş hayatının tümünde yer alma gayreti içerisindedir.”Bulanık konuşmasının sonunda çalışma hayatının, iş gücü piyasasının bütün ihtiyaçlarını, beklentilerini karşılamak, çalışanlarla çalışma hayatına en güzel hizmeti sunmak adına faaliyetlerin aralıksız devam edeceğini kaydetti.Konuşmalardan sonra sahneyi öğrencilerle deneyimlerini paylaşmak için Mustafa Kemal Üniversitesi’ne gelen iş ve sanat dünyasının başarılı ve sevilen isimleri aldı.İş dünyasından TROX GmbH Uluslararası İş Direktörü Kenan Görgülü’nün “Uluslararası Girişimcilik ve Kariyer” adlı sunumu ve yine TROX GmbH Kuzey ve Doğu Avrupa Bölge Sorumlusu HellmuthWeiss’in “Uluslararası Başarısı ve Türkiye’ye Genel Bakışı” adlı sunumlarının ardından program, Avrupa Meslek Yatırımcıları Derneği Hukuk Komitesi Başkanı Av. Şafak Erdem, Özel Oytun Türkoğlu ve Ataman Özbay’ın sunumlarıyla devam etti.2. Hatay Kariyer Günleri’nin ilk günkü coşkusu Eğlence Mühendislerinin öğrencilerle buluşmasıyla doruğa çıktı. Eğlence Mühendislerinde yer alan Erdem Baş, Bülent Çolak, Demet Tuncel ve İlker Elibol gibi sevilen sanatçılar öğrencilere biraz kendilerinden biraz oyunculuklarından ve biraz da hayattan kesitler sunarak tecrübelerini paylaştılar. Öğrencilerin keyifli dakikalar geçirdiği programda en çok ilgiyi ‘Çocuklar Duymasın’ın Merisi’ Demet Tuncel gördü. Tuncel, konuşmaları ve söylediği şarkılarla programa damgasını vurdu. Zaman zaman öğrencilerin rollerindeki karakterlerden istekler sergileyen sanatçılar bu karakterlerin gerçek hayatlarıyla ilgisinin olmadığını sadece oyunun gereği olarak o rollere büründüklerini dile getirdiler.2. Hatay Kariyer Günleri için düzenlenen ve 18-19 Aralık tarihlerinde gerçekleşen programın ikinci gününde de sevilen isimler sahne alarak bilgi ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.Öte yandan coşkulu bir şekilde geçen 2. Hatay Kariyer Günleri’nde KAGİT tarafından öğrencilere katılım sertifikası verildi.Nitelikli iş gücünü çalışma hayatına hazırlamak, kişisel gelişime katkı sağlamak ve girişimcilik ruhunu geliştirmek amacıyla düzenlenen 2. Hatay Kariyer Günleri’nden sonra KAGİT’in bundan sonraki düzenleyeceği etkinlikler öğrenciler tarafından merakla bekleniyor.Ayrıca açılış programında Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ve Hatay İş-Kur Müdürü Ahmet Bulanık tarafından programa katılan iş dünyasının başarılı isimlerine plaket takdimi yapıldı.