İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ 14-21 ARALIK'TA

“7. Antakya Uluslar arası işçi filmleri festivali” 14-21 Aralık tarihlerinde yapılıyor
İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ 14-21 ARALIK'TA
 Bu yıl Aknehir Belediyesi, KESK, HAMOK, DİSK, Halkevleri ve sendika org. İşbirliği ile Antakya'daki Emek ve Demokrasi güçlerinin kentimizi Uluslarası işçi festivali ile buluşturduklarına dikkat çekildi.
Dün ortak basın toplantısında düzenleyici komite adına yapılan açıklamada festivalin bu yıl “Barış özgürlük ister, özgürlük emek ister” temasıyla izleyicilerle buluşturulacağı, geçmişten bugüne kadarki işçi sınıfı mücadelesinin sinema sanatının büyülü dünyasının derinliklerinden gün yüzüne çıkaracağına vurgu yapıldı. Festivalin bu yıl da eğitici ve öğretici yolacağını söyleyen düzenleme komitesi adına yapılan açıklamada şöyle denildi:“Uluslar arası İşçi Filmleri Festivali” bu sürecin anlatılmasını paylaşmasını hedefliyor, festivalin başladığı günden bu yana kamuoyunda yol açtığı yankı ise hedefin uzak olmadığını gösteriyor.2006 yılında ilk kez Ankara ve İstanbul'da eş zamanlı olarak başlayan Uluslar arası İşçi Filmleri Festivali, Japonya'dan Latin Amerika'ya kadar geniş bir yelpazede, ülkelere özgü ürünlerle gösterime giriyor.Bu yoğun ilginin tek bir okuması bulunuyor. Dünya üzerinde, eşitlik özgürlük, adalet ve demokrasi arayışının odak noktasını işçi sınıfının mücadelesi oluşturuyor. İşçi sınıfı mücadelesi insanlığın umudu olarak, tarihsel süreçte olması gereken yeri kaplıyor.Bu yeter mi?Yetmez elbette. Yetmediği içindir ki, Uluslar arası İşçi Filmleri Festivali toplumsal yaşamda kendisine daha geniş bir yer açmaya, sınırlarını geliştirmeye çabalıyor.
Bu nedenle, 7. Antakya İşçi Filmleri Festivali 'nin Düzenleme Kurulu'nda Aknehir Belediyesi, KESK, HAMOK (Hatay Meslek Odaları Koordinasyonu ), DİSK, Genel-İş, Halkevleri ve Emek portalı sendika. org'un olmasını önemsiyor ve bunu festivalimizin kabına sığmadığının göstergesi sayıyoruz.Festivalimizin Antakya ayağı 14 Aralık 18:00'da Hatay Kültür Merkezi Salonunda yapılacak gösterimlerle başlayacak. Sunuculuğunu sinema oyuncusu Taner Rumeli'nin yapacağı Açılış Gecesine Kardeş Türküler grubundan Vedat Yıldırım, sinema oyuncularından Orhan Alkaya ve Barış Atay Mengüllü ile Şair Mehmet Özer katılarak festivalimize güç katacak. Açılış gecemizin barış temasını taşıyan üç kısa filmin gösterimiyle noktalanacaktır. 7. Uluslar arası İşçi Filmleri Festivali açılış gecemizin ardından 15-16 Aralık'ta saat 12.00 ile 20.00 aralığında Hatay Kültür Merkezinde, 17-21 Aralık günlerinde Hatay Halkevi, SES, AGÜSAD, Sade Kahve ve Geyik Cafe' de yapılacak film gösterimiyle bir hafta boyunca emeğin filmleri izleyicileriyle buluşacak.Yurt gazetesi muhabirlerinden Ömer Ödemiş, Cumhuriyet gazetesi muhabirinden Mustafa K. Erdemoğlu ile Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz olacak.16 Aralık Pazar günü emek güçlerinden ''Barışın Sesi'' konu başlığıyla bir forum daha gerçekleştirilecek. Forumun katılımcıları kentimizin belediye başkanları, meslek örgütü, sendika ve kitle örgütlerinin yöneticilerinden oluşacak.”