İŞKADINLARI ANTAKYA DA BULUŞTU

Türkiyedeki tüm iş kadınları Sevgi Barış Hoşgörü kenti Hatayda buluşuyor sologanı ile Rol model kadınlarımız ,ekonomide,siyasette,medyada ve sivil toplum örgütlerinde kadın konulu paneli Hatay KAGİD ev sahipliğinde Antakya Ottoman Palace gerçekleştirdi.
İŞKADINLARI ANTAKYA DA BULUŞTU
Panele Hatay vali vekili Kadim Doğan,Hatay milletvekili ve AKP büyükşehir  belediye başkan adayı Sadullah Ergin,Antakya Belediye başkanı ve CHP büyükşehir başkan adayı Lütfü Savaş,KAGİDER başkanı Gülden Türktan,Hatay valisi Celalettin Lekesizin eşi Zehra Lekesiz,Antakya Belediye Başkanı Lütfü Şavaşın eşi Nazan Şavaş,Antakya ticaret borsası başkanı Mehmet Ali Kuseyri,Antakya Ticaret ve sanayi odası meclis başkanı Selahattin Eskiocak,Hatay Gazeteciler cemiyeti başkanı Ahmet Yetişen,Antakya belediye başkan vekili Serdal Güven,Antak Esnaf kefalet kooperatif başkanı Sabit Teksöz,Hatay Kagid başkanı Hatice Dilek Karadeniz,Hataydan ve Türkiyenin tüm illerindeki KAGİD yöneticileri katıldI.Panel öncesi açılış konuşması yapan Hatay Kagid başkanı Hatice Dilek Karadeniz Kadınların yaşamın her yerinde olmaları gerektiğine dikkat çekerek; “Hatay Kadım Girişimcileri Derneği olarak organize ettiğimiz binlerce yıldır kentimizde var olan ve ülkemizde de oluşmasını istediğimiz sevgi barış ve hoşgörü kavramlarını bir kez daha hatırlatmak ve hatırlamak üzere hazırladığımız kadının ekonomi siyaset ve sivil toplum örgütlerindeki yeri ve önemi konulu panelimize hoş geldiniz.Biz kadın girişimci dernekleri ve kadın girişimci kurul üyeleri sayıları az olsa da aktif güçlü ne istediğini bilen bulunduğu konumun yönünü değiştirebilen sivil toplum örgütleriyiz. Etrafımızdaki tüm kadınlara rol model teşkil etmekteyiz. Bizler kendi adımıza hayatlarımızı kurtarmış olsak ta, sosyal sorumluluk olarak tüm kadın sorunlarına zaman ayırmalı elimizden geleni yapmalıyız” dedi.özellikle eğitim almamış veya eğitimini bir sebepten dolayı yarım bırakmış, mesleki eğitimi olmayan kadınlara sahip çıkılması gerektiğinide konuşmasında  ifade eden Karadeniz; “Her bir dernek bulunduğu şehirlerde bu tür çalışmalar yaptığını biliyoruz. Amaç burada bir kez daha üstünden geçip farkındalık yaratmak. Kadın girişimciler çalışma yaşamının kalitesine önem veren, kalite üzerine odaklanan, yaratıcılığı, esnekliği ve finansal amaçların yanında sosyal ve kültürel amaçlara da önem veren bir anlayışa sahiptirler.
 
Dolayısıyla ekonominin içinde olmalıdırlar. Sivil toplum örgütlerinde grup çalışmalarını öğrenen, sayıları az da olsa ekonominin içinde emeklemeye başlayan bu kadınlarımız yeterli olmasa da eğitim seviyelerini arttırmışlardır “dedi.Yaşanan bu gelişmelerle birlikte politikaya kadınların girmeleri nin ihtiyaç oluşturduğunuda ifade eden Karadeniz; “Politika nedir, ne demektir. Bıraktığımız zaman devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatı olduğunu görüyoruz. Devleti ve ülkeyi büyük bir aile olarak düşünecek olur isek kadının bu konuda deneyimli olduğunu görüyoruz. Aramızda kendini maddi manevi hazır hisseden kadınlarımız siyasete girmesi ve hemcinslerimizin yaşadığı sosyo ekonomik ve kültürel problemlerine çözüm aramalıdır. Biz sevgi, barış ve hoşgörü kenti Hatay’dan diyoruz ki; Kadın siyasete, kadın sivil toplum örgütlerine, kadın ekonominin içinde olmalıdır “dedi.Hatay Kagid başkanı Hatice Dilek Karadeniz konuşmaları sonrası Hatay vali vekili Kadim Doğan,Hatay milletvekili ve AKP büyükşehir  belediye başkan adayı Sadullah Ergin ve Antakya Belediye başkanı ve CHP büyükşehir başkan adayı Lütfü Savaş yaptıkları konuşmalarda  Sevgi Barış Hoşgörü kenti Hatay ile ilgili bilgiler,Rol model kadınlarımız ,ekonomide,siyasette,medyada ve sivil toplum örgütlerinde kadın konusunda düşüncelerini ifade ettiler.Konuşmalar sonrası panele geçildi rol model kadınlarımız konulu birinci oturumda Hatay KAGİD yönetim kurulu üyesi  Belgin Ünal Moderatörlüğünde Magic Formdan Handan Ercengiz ile KADER başkanı Çiğdem Aydın panelis olarak katılırken, ekonomide,siyasette,medyada ve sivil toplum örgütlerinde kadın konulu ikinci oturumda gazeteci yazar televizyoncu Tuluhan Tekelioğlu Moderatörlüğünde KAGİDER başkanı Gülden Türktan panalis olarak katıldı.Panel sonrası Katılımcılara Antakya Medeniyetler Korosu Konser Verdi.Dünde panele katılan konuklara Antakyanın tarihi turistlik ve ören yerleri gezdirildi.