İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI CİVELEK TÜRKÇE'NİN ÖZÜNÜ KORUMAK ZORUNDAYIZ

TÜRK DİL BAYRAMI -İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI CİVELEK: -''TÜRKÇE'NİN ÖZÜNÜ KORUMAK ZORUNDAYIZ''
İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI CİVELEK TÜRKÇE'NİN ÖZÜNÜ KORUMAK ZORUNDAYIZ
Civelek, Türk Dil Bayramı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, edebiyat, bilim ve sanatın ancak güçlü bir dille yapılabileceğini belirtti.
     Güzel konuşan ve dili doğru kullanan bir insanın kendisini ifade etmekte ve başka insanlarla iletişim kurmakta her zaman etkileyici ve başarılı olabileceğini ifade eden Civelek, şunları kaydetti:
     ''Türkçemiz, çok yüksek bir düzeye ulaşmıştır. Tarih ve dil, bir ulus olmanın da belirleyici faktörlerindendir.
    
 Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla Türkçe'nin gelişmesi, özleşmesi ve zenginleşmesi için Türk Dil Kurultayı'nın toplandığı 26 Eylül 1932 tarihi, Türk Dil Bayramı olarak kabul edilmiştir. Türk Dil Bayramı'nın 79. yıl dönümünde dildeki bozulmaya, çirkinleşmeye karşı koymak, Türkçemizin özünü korumak, yabancı, anlamsız ve yersiz sözcükler kullanmaktan kaçınmak ve dilimize özenle sahip çıkmak gibi sorumluluklarla karşı karşıyayız. Türkçe'nin özünü korumak zorundayız.
     Mustafa Kemal Atatürk, bir sözünde, Türk dilinin kendi benliğine, özündeki güzellik ve zenginliğine kavuşması için, bütün devlet kurumlarımızın da dikkatli, ilgili olması gerektiğini söylemiştir. Bu uyarı bu gün için de geçerlidir. Sürekli bir gelişim içinde olan Türkçemizin bilimde, edebiyatta, sanatta daha da ileriye giderek bir dünya dili olması dileklerimle Türk Dil Bayramı'nı kutlarım.''