İSKENDERUN DA AÇILAN AVM NE 100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPILDI

PRİME DEVELOPMENT GENEL MÜDÜRÜ ÇETİN: ''ALIŞVERİŞ MERKEZİ PROJELERİ ANADOLUNUN EKONOMİK YÖNDEN GELİŞMESİNE BÜYÜK KATKIDA BULUNUYOR''
İSKENDERUN DA AÇILAN AVM NE 100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPILDI
Prime Development Genel Müdürü Dr. Artuğ Çetin, Hatay'ın İskenderun ilçesinde hizmete açtıkları ''Prime Mall İskenderun'' alışveriş merkezinin 100 milyon dolara mal olduğunu söyledi.
     Çetin, Prime Mall Yönetici Ortakları Dr. Philipp Von Wilmowsky, Carsten Probst, Prime Mall İskenderun Alışveriş Merkezi Müdürü Arzu Özerdem'in de katıldığı, basın toplantısında, AVM projelerinin Anadolu'nun ekonomik yönden gelişmesine çok büyük katkıda bulunduğunu söyledi.
     Prime Development'ın Türkiye'de hayata geçirdiği ilk yatırımı olan ve iki yıl önce temeli atılan Prime Mall İskenderun'un 100 milyon dolara mal olduğunu belirten Çetin, alışveriş mkerkezine ayda 750 bin ziyaretçi beklediklerini ifade etti.
     Çetin, yatırımlarıyla 2000 kişiye istihdam sağladıklarını ve bunu da bölgedeki işsizliğin giderilmesinde önemli bir katkı olarak gördüklerini söyledi. Çetin, coğrafi olarak Suriye'ye yakın bir konumda olması ve hükümetin de Suriye ile vizeyi karşılıklı olarak kaldırmasının, Suriyeli ziyaretçilerin de alışveriş amacıyla İskenderun'a gelerek bölgeye finansal destek sağlayacağını düşündüğünü belirtti.
     Prime Deveploment yönetici ortaklarında Dr. Philip Von Wilmowsky ise Türkiye pazarına Hatay ve İskenderun'dan girmelerinin nedenini, bölgenin, Doğu Akdeniz'in yükselen değeri olmasını gösterdi.
     Wilmowsky, ''Alışveriş merkezi sektörü büyüme aşamasında. Her ne kadar İstanbul doymuş durumda olsa da, Anadolu'nun yatırıma ihtiyacı var'' dedi.
     Türkiye'de ilk kez Prime Development tarafından düzenlenen 'Franchise Günleri' etkinliğinin bölgedeki girişimcilere büyük destek sağladığını anlatan Carsten Probst da, AVM'deki kiralamanın yaklaşık yüzde 15?inin, franchise anlaşmaları tamamlanan 20'ye yakın marka sayesinde olduğunu ifade etti.
     Prime Mall İskenderun Alışveriş Merkezi Müdürü Arzu Özerdem de, uygulayacak oldukları çok çeşitli aktiviteler, uluslararası üne sahip sergiler, özel temalı haftaların yanı sıra, bölge sanatçılarının, el becerileri ve hobileri olanların eserlerini, koleksiyon objelerini sergileyebilecekleri bir buluşma ve paylaşma alanının da alışveriş merkezi içinde hazırlandığını dile getirdi. Prime Mall İskenderun'un, Hatay'ın sahnesi olacağını belirten Özerdem, ''Prime Mall İskenderun, sanatçıların, sanatseverlerin, el becerileri ve hobileri olanların ortak buluşma noktası olacak'' diye konuştu.
     Uluslararası standartlara göre tasarlandığı açıklanan Prime Mall İskenderun, 86 bin metrekare inşaat alanı ve 35 bin 500 metrekare kiralanabilir alana sahip. Merkezde 126 mağaza, hipermarket, 8 salonlu sinema, toplam bin metrekarelik yemek alanı ve 3 katlı otopark yer alıyor. AVM'nin yüzde 91'inin kiralandığı da açıklandı.