İskenderun da ve Antakya da lojistik köyler...

Lojistik Yönetim Danışmanı Atilla Yıldıztekin, uzun yıllardır özelleştirme çalışmaları süren İskenderun Limanı için Eylül ayında gerçekleşmesi beklenen ihalesine 16 farklı firmanın katılacağını ve bu kez özelleştirmenin gerçekleşeceğine inandığını söyledi.
İskenderun da ve Antakya da lojistik köyler...
Lojistik Yönetim Danışmanı Atilla Yıldıztekin, uzun yıllardır özelleştirme çalışmaları süren İskenderun Limanı için Eylül ayında gerçekleşmesi beklenen ihalesine 16 farklı firmanın katılacağını ve bu kez özelleştirmenin gerçekleşeceğine inandığını söyledi.
Özellikle İskenderun’da ve Antakya’da lojistik köyler kurulabilmesi için kısa süre önce başlatılan çalışmalar hakkında yatırımcılara, kurum amirlerine, İl Genel Meclis Üyelerine ve işadamlarına bilgi vermek üzere Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in de katıldığı bir toplantı düzenlendi.
Toplantıya AKP Hatay Milletvekili ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, AKP Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, İlçe Kaymakamları, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, belde belediye Başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, oda başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.
YILDIZTEKİN: DEMİRYOLU LOJİSTİK KÖYLER İÇİN VAZGEÇİLMEZ
Hatay Bölgesinde kurulması planlanan Lojistik Köylerin getireceği katkılar ve yaratacağı ivme hakkında kısa süre önce tamamlanan ilk bilgiler katılımcılara Lojistik Yönetim Danışmanı Atilla Yıldıztekin tarafından aktarıldı.
Türkiye’de son 10 yıldır lojistiğe verilen önemin artığını söyleyen Yıldıztekin “Türkiye Lojistik üs olacaktır” öngörüsünden hareketle çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi.
Tüm Dünya’nın artık karayollarındaki taşımacılığı demiryollarına aktardığını dile getiren Yıldıztekin “Ülkemizde halen bir ürünü diğer bir bölgeye aktarabilmek için karayolunu kullanmayı tercih ediyoruz. Türkiye’de artan ekonomik ivmede göz önüne alınarak demiryolu taşımacılığı yüzde 35’lere çıkarılmalıdır” dedi.
Almanya’da 33 adet,  İtalya’da 22 adet ve İspanya’da Dünyanın en büyük lojistik üssüyle birlikte 17 adet lojistik köy bulunduğunun altını çizen Yıldıztekin,  Hatay’da özellikle İskenderun Limanında lojistik köy kurulması gerektiğini söyledi.
İskenderun için yapılması gerekli olan Lojistik Köyün taşıması gereken kriterlere konuşmasında yer veren Yıldıztekin “İskenderun Limanının daha da geniş olarak kullanılabilmesi için 400 dönümden başlayarak kademeli olarak büyüyen ve bin dönüme kadar büyüme potansiyeli olan bir lojistik köy kurulması artık şart olmuştur. Akdeniz Bölgesinin potansiyeli, İskenderun Limanının Mersin’den sonra ikinci büyük liman olması, bu limanın Suriye, Irak ve İran ile bağlantılarının bulunması ve GAP projesi içinde yer alması ve demiryolu bağlantısının bulunması kurulması planlanan köy için büyük bir avantajdır” dedi.
27 Mart 2010’dan bu güne kadar sürdürülen çalışmalarda İskenderun Limanına yâda yakınlarına kurulması planlanan lojistik köy için bu güne kadar 4 ayrı yer tespiti yapıldığını ancak halen yer tespitlerinin sürdüğünü de hatırlatan Yıldıztekin “ Elimizdeki en uygun arazi Akçay mevkiindeki 1500 dönümlük arazidir. Ancak bu arazinin askeri bölge olması noktasında çekincelerimiz var. Bu bölgenin askeriden alınabilirliği sağlandığı o takdirde İskenderun’a yapılacak olan Lojistik Köy şu ana kadar elde bulunan en güzel arazi budur” diye konuştu.
LEKESİZ: EN BÜYÜK LOJİSTİK ÜS OLABİLİRİZ
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’de artık dünyada zaman kavramının çok iyi kullanıldığını hatırlatarak “Eğer Hatay’a kurulmasını düşündüğümüz Lojistik Köy için ortak ve güçlü bir irade yaratabilirsek Hatay’ın stratejik konumunu da göz önünde bulundurduğunuzda Bölgenin en büyük lojistik üssü olmaya aday olduğunu da görürüz. İlin her karış toprağını çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. 5 bin 400 metrekarelik yüzölçümümüz üzerinde 1,5 milyonu aşkın insan yaşıyor. Nüfus yoğunluğunun metrekare olan yansımasına baktığımızda Türkiye’de 4. Sıradayız. Yerimiz dar bunu biliyoruz. Ama doğru planlama sayesinde Hatay gerek turizm gerekse ekonomide büyük ilerleme kaydedecektir” dedi.
ERGİN: LOJİSTİK KÖYLER YAŞAM STANDARDINI ARTTIRACAK
Hatay’ın potansiyelinin ve kapasitesinin tam olarak ortaya konulması gerektiğinin büyük önem taşıdığını söyleyen Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise “Hatay’daki yaşam standartları artık yükselecek” dedi.
Ankara’daki yoğun gündeme rağmen sabah saatlerinde Hatay’a gelen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, özellikle Lojistik Köy oluşumlarının da tamamlanmasıyla Hatay’ın tutulması zor iller arasında yer alacağını ifade etti.
Toplantı Hatay’da kurulması planlanan Lojistik Köylerin bölgeye katacağı yarar ve zararlar hakkında katılımcıların görüşlerinin alınması ile son buldu.