İskenderun Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde İnceleme


 Vali Lekesiz  İskenderun ilçemizde yaptırılan Katı Atık Bertaraf Tesisleri’nde incelemelerde bulundu.
İskenderun Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde İnceleme
İskenderun merkez olmak üzere çevre belde belediyeler tarafından ortak kullanılacak olan ve özellikle plastik ürünlerin değerlendirileceği tesiste yüklenici firmanın Genel Müdürü Ramy Sarkis’den bilgi alan Vali Lekesiz, yaptığı değerlendirmede, çöp sorunun günümüzde dünya genelinde problem olduğunu ifade etti. 
Lekesiz, ‘Günümüzde artık ‘kullan at’ yöntemiyle bir sefere mahsus kullanma gibi, kentleşmenin hızla artması, kırsaldaki yoğun nüfusun kentlere baskı yapması gibi sebeplerle kişi başına daha fazla çöp üretiliyor. Ayrıca çöpün yapısı ve dokusu değiştiği için insan ve toplum sağlığı açısından dün olduğundan daha fazla risk teşkil ediyor. Dolayısı ile bunların ayrıştırılması, vahşi depolama sisteminden vazgeçilip düzenli depolama sistemine geçilmesi, bunların geri kazanımının sağlanması lazım.’ dedi.

Tesisin temelinin yaklaşık 1 yıl önce atıldığını da hatırlatan Lekesiz, ‘Şu ana kadar gelinen nokta fevkalade memnuniyet verici. Bir ay sonra kompost gübre bölümünün, tıbbi atıkların ayrıştırılmasına yönelik düzenleme ve ayrıştırma gibi ünitelerin devreye girecek olması, kalan bölümlerin de en geç 6 içinde devreye girecek olması memnuniyet verici. Birey ve toplum sağlığının güçlendirilmesi açısından bu tesis önemli. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.’dedi.