İSKENDERUN KÖRFEZİ AĞ DONATIM MERKEZİ PROJESİ

- İskenderun'da kadın istihdamını desteklemek amacıyla AB hibe programı kapsamında düzenlenen ''İskenderun Körfezi Ağ Donatım Merkezi Projesi''ni başarıyla tamamlayan 29 kursiyer, meslek ve iş sahibi oldu.
İSKENDERUN KÖRFEZİ AĞ DONATIM MERKEZİ PROJESİ
 Avrupa Birliği'nden hibe destekli, İŞKUR tarafından yürütülen, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü Su Ürünleri Fakültesi ile Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi ortaklığında uygulanan İskenderun Körfezi Ağ Donatım Merkezi (İKADOM) başlıklı projenin eğitim aşaması tamamladı.
     Bayan kursiyerler, kültür balıkçılığında ve balık avcılığında kullanılan ağların dizaynı, kesimi, donatılması, bakım ve onarımı üzerine eğitim aldı.
     Yaklaşık 115 bin avro bütçeli projede, 18-30 yaş arası, lise mezunu 29 kadın, proje kapsamında 10 ay süren uygulamalı mesleki eğitimlerini başarıyla sonuçlandırarak sertifika almaya hak kazandı.
 

     İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kavsak, yazılı açıklamasında, 29 kadının ev ekonomisine katkıda bulunabilmek için balık ağı örmeyi öğrendiğini belirterek, ''Hatay'da kadınların istihdam edilebilirliklerinin yetersizliğinin ana nedenleri, eğitime katılım düzeylerinin düşük olmasıdır'' dedi.
     Kadınların aktif işgücü piyasası içinde yer almalarına yönelik projelerin hazırlanması, istihdam edilme olasılıklarını önemli ölçüde arttıracağına işaret eden Kavsak, şunları da belirtti:
     ''Ayrıca ülkemizdeki balıkçılıkla ilgili örgütler ve çiftlik sahipleri ile yapılan görüşmelerde, ağ onarımı, donatımı ve işlenmesi konusunda kalifiye eleman eksikliğinin olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle Hatay'da kadın istihdamının önündeki en büyük engelin kaldırılmasında, ilin ihtiyacı olan işgücü açığına yönelik, mesleki eğitimin önemi ortaya çıkmaktadır. Bu noktada projenin katkısı önemli olacaktır.''