İSKENDERUN TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI ŞAHİN:

İSKENDERUN TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI ŞAHİN: -''ÖZEL SEKTÖR YATIRIMINA DAYALI BÜYÜME SÜRÜYOR''
İSKENDERUN TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI ŞAHİN:
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Halil Şahin, ekonomide özel sektörün tüketim ve yatırımına dayalı büyümenin sürdüğünü, ekonomideki büyümenin istihdama olumlu yansıdığını söyledi.
     Şahin, İTSO konferans salonunda gerçekleşen, ekim ayı olağan meclis toplantısında, ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Ekonomide özel sektörün tüketim ve yatırımına dayalı çarpıcı büyüme performansının sürdüğünü belirten Şahin, yılın ikinci çeyreğindeki milli gelirin 2008'in aynı dönemini geçtiğini, bunun küresel krizin olumsuz etkisinin geride bırakıldığının teyidi olduğunu söyledi.
     Tüm sektörlerde kriz öncesi üretim seviyesinin yakalandığını belirten Şahin, ''Tarım, imalat, sanayi, enerji, turizm, eğitim, sağlık ve mali sektörde 2008'in aynı dönemi seviyesinin üzerine çıkıldı. TÜİK verilerine göre, ağustos ayındaki sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 11 büyüdü. Temmuzdaki 8.6 büyüme ise yüzde 8.8 olarak revize edilmiştir. Bu veriler, gerek aylık gerekse yıllık bazda sanayinin güçlü olduğunu ortaya koymaktadır'' dedi.
     Şahin, yılın ilk 6 ayındaki büyümenin motorunun iç tüketim ve özel sektör yatırımları olduğunu ifade ederek, ''Yılın ilk 6 ayındaki yüzde 11'lik büyümenin nereden sağlandığına baktığımızda bunda, iç tüketim artışının payı yüzde 4, özel sektör yatırım artışının payı yüzde 43, kamu harcaması artışının payı yüzde 2, diğer yüzde 6'dır'' diye konuştu.
     Ekonomideki olumlu göstergelere karşın, olumsuz yönler bulunduğuna da işaret eden Şahin, özel sektörün vergi borcu ve dış dengedeki bozulmanın olumsuz yönlerin başında geldiğini belirterek, şöyle devam etti:
     ''Küresel krizin etkisiyle, vergi ve prim borç stoku 100 milyar liraya ulaştı. İş alemi ve TOBB bu borçların yeniden yapılandırılması gerektiğini 2009'dan itibaren her fırsatta vurguladı. Zira kriz döneminde firmaların nakit akışı bozuldu. Bankalarda kredi konusunda çekingen davrandı. Bir de çok yüksek gecikme faizleri uygulanınca ortaya büyük bir sorun çıktı. Özel sektörün SSK'ya 21 milyar lira birikmiş borcu var. Esnaf ve çiftçinin Bağkur'a borcu ise 20 milyar lira. Türkiye'de 3,3 milyon esnaf var ve bunların üçte ikisi borçlu. Esnaf ve zanaatkarın hem sosyal hem iktisadi anlamda önemi büyük. Bunları yaşatmak zorundayız. Çünkü Türkiye için sermaye birikimi modelidir. Esnaf önce KOBİ olur, sonra işini büyütür sanayici olur.''
     Toplantıda, İGEME uzmanı Sinan Yüzal ve İGEME Hindastan sorumlusu Tülay Uyanık da, Hindistan ile ilgili olarak dış ticarete ilişkin konularda bilgilendirme amaçlı sunum yaptı