İSKENDERUN'DA ''TURİZMDE KADIN İSTİHDAMINI GELİŞTİRME PROJESİ'' TANITILDI

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'nın (İTSO) eylül ayı olağan meclis toplantısında Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye destekli ''Turizm Sektöründe Kadın İstihdamını Geliştirme (TUSKİP) Projesi'' tanıtıldı
İSKENDERUN'DA ''TURİZMDE KADIN İSTİHDAMINI GELİŞTİRME PROJESİ'' TANITILDI
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'nın (İTSO) eylül ayı olağan meclis toplantısında Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye destekli ''Turizm Sektöründe Kadın İstihdamını Geliştirme (TUSKİP) Projesi'' tanıtıldı.
     İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, İTSO toplantı salonunda Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde, mali yardımlarından mümkün olduğunca yararlanılması gerektiğini söyledi.
     TUSKİP projesinin de mali yardım kapsamında geliştirilen önemli projelerden biri olduğuna dikkati çeken Su, ''Proje ilçeye kazındırılmış önemli bir proje, destek verenleri kutluyorum. Kadın istihdamını arttırmaya yönelik olması önemini daha çok arttırıyor. Kadın istihdamına katkı sağlaması, bölgede turizmin canlanması adına önemli bir projedir. Bol proje üretmeliyiz, bu tür projeleri ne kadar arttırırsak, mali yardımlardan da o oranda istifade etmiş oluruz'' diye konuştu.
     Hatay İş Kur İl Müdürü Ahmet Bulanık da sermayesinin yüzde 60'ını insan kaynaklarına yatıran ülkelerin kalkındığını söyledi.
     Bulanık, ''Türkiye nüfusunun yaklaşık yarısından fazlasını oluşturan kadınların istihdam oranı ise yüzde 24 seviyesinde. Bu oranın arttırılması gerekir. Bu tür projeler bu açıdan büyük önem taşıyor'' dedi.
     MKÜ Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda da, bütün AB projelerine destek verdiklerini, vermeyi sürdüreceklerini ifade etti.
     Canda, ''AB hibe programlarıyla eğitim açığımızı kapatmaya çalışmak, eğitimde geri kalmışlığımızın da bir göstergesi, oysa üniversitelerimiz, okullarımız, zamanında yeterli eğitimleri vermiş olsaydı, böyle çabalara gerek kalmayacaktı. Öğretim üyelerimize projeler üretmeye teşvik ettik. Her alanda büyümeye önem verdik. Öğrenci sayımız 30 bini geçti. İskenderun'da MKÜ'nün okul sayısı 10'u, öğrenci sayısı da 10 bini aştı, bu durum belki de ileride İskenderun Üniversitesi'nin temelini oluşturacak'' dedi.
     İTSO Başkanı Halil Şahin de, projeyle turizm sektöründe ihtiyaç duyulan alanlarda kadın istihdamını arttırmaya katkının amaçlandığını ifade etti.
     Toplantıya, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, İTSO Meclis Başkanı Mehmet Binbay, meclis üyeleri, işadamları ve davetliler katıldı