İskenderun'da Yerel Basın semineri düzenlendi

Mustafa kemal Üniversitesi (MKÜ) İskenderun Meslek Yüksekokulu'nda (İMYO) ''Yerel Basının Önemi ve Gelişim Süreci'' konulu seminer düzenlendi.
İskenderun'da Yerel Basın semineri düzenlendi
 Gazeteci Saadet Berkyürek, Yüksekokul binasındaki seminerde, meslek hayatı boyunca görev aldığı yayın organları ve deneyimlerini genç gazeteci adayları ile paylaşarak, yerel basının önemi ve tarihi gelişimi sürecine ilişkin bilgi verdi.
     Mesleğin her geçen gün geliştiğini anlatan Berkyürek, bazı dönemlerde ağırlığı hissedilen sansüre karşı da mücadele verildiğini ve sansürün yavaş yavaş ortadan kalktığını belirtti.
     Berkyürek, ''Yerel basın ulusal basın kadar önemlidir, belirleyicidir ve Türkiye'de hala 'fazilet adalarıdır.' Yerel yayın, önemli ölçüde ulusal basına da yansıyor'' dedi.

     Günümüzde küreselleşen dünyada iletişim ve iletişim teknolojilerinin birçok açıdan ön planda olduğuna işaret eden Berkyürek, ''Dünyada iletişim alanında birçok yatırım yapılıyor. Dünyanın en büyük ilk on firması iletişim sektöründe faaliyet gösteriyor'' diye konuştu.
     Gazetecinin güvenilirlik, gerçeklik ve objektiflikten ödün vermemesi gerektiğine dikkati çeken Berkyürek, şöyle devam etti:
     ''Günümüzde bilgiye ulaşmak oldukça kolay. Kesintisiz bir enformasyon ve mesaj bombardımanı altındayız. Gelişen iletişim teknolojileri sayesinde gazetecilik ve basın da gelişti, adeta bir bilgi denizindeyiz. Geleceğin gazetecileri olarak sizler, bu denizleri aydınlatacak birer deniz fenerleri olacaksınız.''