İSKENDURUN DA GADİR HUM KUTLAMALARI

İskenderun Belediye Başkanı Yusuf H.Civelek İskenderun Alevi Kültürünü Araştırma Derneği (AKAD) tarafından düzenlenen ‘Gadir hum ve İslam’ konferansına katıldı.
İSKENDURUN DA GADİR HUM KUTLAMALARI
Açılış konuşmasını AKAD Başkanı Nihad Yenmiş’in yaptığı konferansta, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu. Kur’an-ı Kerim okunan konferansta inanç önderleri de konuşma yaptı.Civelek konuşmasında Türkiye’nin Ortadoğu, Asya ve Avrupa’nın ortasında kalan bütün bu üç bölgeyi kapsayan, birleştiren köprü bir ülke olduğunu belirterek, “Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılar içinde, böyle güzel bayram günlerinde bir arada olabiliyoruz. Buna ihtiyacımız var. Biz Ortadoğu’da sıkıntılardan uzağız. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, rönesans yaşadık. Demokrasimiz olgunlaştı, güçlendi. Bu nedenle bir aradayız ve güçlüyüz. Alevilik felsefesini beğeniyorum, seviyorum, takdir ediyorum. Çünkü en başta ‘eline, beline, diline sahip ol’ diyor.” İfadeleri kullandı.Civelek konferansta yaptığı konuşmasını şu şekilde sürdürdü, “Hoşgörüye, dostluğa, kardeşliğe, sevgiye, istişareye önem veriyor. Akla, bilime önem veriyor. Hem inanca hem bilime önem veriyor.  
Hz. Ali’ye sormuşlar ‘Acaba en akıllı kimdir’? Onun cevabı ‘En çok akıl alan’ olmuş. Ne kadar güzel söylemiş. Bir siyasetçimizin söylediği ‘Devlet yönettiği toplumun fertlerini eşit yurttaşlar olarak görmeli, alt kimliklere kör bakmalı’ demiş. Bu da güzel bir söz. Kutsal gecedeyiz. Bir düşünür filozofun söylediği ‘İnsanı ateş değil kendi gafleti yakar. Herkeste kusur görüp kendisine kör bakar. Kime nasıl bakarsa herkes ona öyle bakar’ demiş. Biz birbirimize dostça bakacağız, kardeşçe bakacağız. Gadir Hum bayramınızı içtenlikle kutluyor, size saygılar, sevgiler sunuyorum.”İskenderun Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen konferansa ayrıca  Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Belen Kaymakamı ve İskenderun Kaymakam Vekili Abdulaziz Aydın, İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, İskenderun Emniyet Müdürü Cengiz Başar, belde belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, müftü vekili, siyasi parti yöneticileri, mesleki oda, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.