İstanbul Semaları Dilek Fenerleri İle Aydınlandı

İstanbul’da Hatay Günleri etkinliği kapsamında birinci gün akşam saat 19.30’da Kabataş İskelesi’nde toplanan protokol üyeleri, havanın kararması ile beraber bin dilek fenerini ateşleyerek gökyüzüne bıraktılar.
İstanbul Semaları Dilek Fenerleri İle Aydınlandı
Dilek fenerlerinin gökyüzünde süzülürken oluşturduğu görüntüyü çevreden ilgi ile izleyen İstanbullular da dilek fenerlerini gökyüzüne bırakarak bu heyecana ortak oldular. İskelede düzenlenen törene Vali Celalettin Lekesiz eşi  Zehra Lekesiz ile birlikte katıldı.Hatay Milletvekili Hasan Akgöl etkinlikte yaptığı konuşmada, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek, ‘Hatay Eğitim, Kültür, Tanıtım ve Dayanışma Derneği(HATAYDER)’ne de teşekkür ediyorum çünkü ilimizin tanıtımını o kadar güzel yapıyorlar ki, İstanbul’a her geldiğimde Hataylı olmaktan bir kez daha gurur duyuyorum.’ diye konuştu.Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H.Salih Güder de, maddi varlıkların; insanoğlunun emeği ve dünyevi uğraşları karşılığında elde edilen değerler olduğunu ancak bu değerlerin esas gayesinin, insanın, mutlu, kamil, iyi insan olabilmesi için kullanıldığı taktirde insana hizmet eden bir varlık olacağını söyledi. Prof. Dr. Güder, ‘Bugün dünyevi ihtiyaçlarımızı karşılarken ruhumuza da hizmet eden bir niteliğe kavuşabilmesi için, değerler eğitiminin insanı tekrar insan yapan, onun içindeki arzulara, beklentilere ve heveslere dokunan şekilde yeniden anlamlandırılması, insanı ve insanın hayatını kuşatan bir manaya büründürülmesi gerekir. Bugün Hatayımızda var olan ‘bir arada yaşama kültürü’ bunun güzel bir yansımasıdır’ diye konuştu.Antakya Belediye Başkan Vekili Halil İbrahim Yelkaya da, ‘Bugün hep Hatay konuşuluyor. Hatay’ın tüm güzelliğini, candan yaşanan kardeşliği tüm dünya izliyor ve bundan çok büyük memnuniyet duyuyorum.’ dedi. 
 

İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek ise, dünya kenti olan İstanbul’un, Türkiye’nin gerdanlığı gibi olduğunu vurgulayarak, ‘Her birimiz bu gerdanlığın birer mücevher taşıyız. Ama ben şunu iddia ediyorum ki, en büyük mücevher taşlarından biri Hatay’dır. Çaba ve çalışmalarla daha da parlayacak ve daha güzele doğru gidecek.’ diye konuştu.İl Müftü Vekili Cafer Erol da, Hatay’ın barışın ve sevginin adresi olduğunu ifade ederek, bu güzel günlerin ilimize, ülkemize, insanımıza huzur getirmesini diledi.Musevi Cemaatini temsilen konuşan Şaul Cenudioğlu da, Antakya doğumlu olduğunu ve değişik cemaatlere mensup insanların bir arada barış ve hoşgörü içinde yaşadığı Antakya’da yaşamaktan mutlu olduğunu söyledi. Cenudioğlu, Musevi vatandaşlarımızın bayramı olan Hamursuz Bayramı’nı Hıristiyan, Müslüman, Sünni, Alevi tüm vatandaşların birlikte kutladığını, Müslümanların Kutlu Doğum Haftası’nın ve Ortodoksların Paskalya Bayramı’nın da yine hep birlikte kutlanacağını söyledi. Hıristiyan Cemaatini temsilen konuşan Jan Delüller ise, ‘Hatay bir kültür, sevgi ve kardeşlik şehridir. Üç semavi dinin temsilcilerinin rol yapmadan, içten, bir ve bütün olduğunu insanlığa göstermek için buraya geldik. ’diye konuştu.Ermeni Cemaati adına konuşan Cem Çapar ise, ‘Hatay’ın tüm değerlerini Feshane’ye getirdik ancak Ermenilerin, Müslümanların, Hıristiyanların, Musevilerin, Sünnilerin ve Alevilerin nasıl kardeşçe yaşadığını göstermek için sizleri ilimize davet ediyoruz.’ şeklinde konuştu Konuşmaların ardından sevgi, barış ve hoşgörü adına hep birlikte bin dilek feneri uçuruldu. Gökyüzüne bırakılan dilek fenerleri İstanbul semalarında hoş bir görüntü oluşturdu.Ardından katılımcılar hep birlikte tekneye geçerek dostluk, kardeşlik ve hoşgörü yemeğinde buluştular. Şarkıları ve türküleri ile geceye renk katan Reyhanlılı sevilen sanatçımız Gökhan Güney, Hataylı ve İstanbullu konuklarına unutulmaz bir gece yaşattı. Gecede ayrıca etkinliğe katkı verenlere HATAYDER Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar tarafından plaket verildi.