İSTANBUL'DA ''HATAY GÜNLERİ''

-HOŞGÖRÜNÜN KENTİ HATAY, KÜLTÜR BAŞKENTİ İSTANBUL'DA, 7-10 NİSANDA DÜZENLENEN ''HATAY GÜNLERİ''NDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE TANITILACAK
İSTANBUL'DA ''HATAY GÜNLERİ''
 Üç semavi dinin buluşma noktası, hoşgörü kenti Hatay, Kültür başkenti İstanbul'da 7-10 Nisanda düzenlenen ''Hatay Günleri''nde çeşitli etkinliklerle tanıtılacak.
     Hatay Valiliği ve Hatay Eğitim Kültür Tanıtım ve Dayanışma Derneği (HATAYDER) tarafından 7-10 Nisanda Feshane Uluslararası Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek ''Hatay Günleri'', Atatürk Havalimanı Airport Otel'de bir basın toplantısıyla tanıtıldı.
     Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, kentlerin özgün yapılarını kaybederek birbirlerine benzediğini ifade ederek, bu durumun insanları farklı olanı aramaya sevk ettiğini, bu anlamda da Hatay'ın, sadece Türkiye'nin değil dünyanın en özgün kentlerinden biri olduğunu kaydetti.
     Hatay'ın, tarihin bilinen ilk çağlarından bu yana insanların gözde mekanlarından biri ve tüm kadim uygarlıkların kesişme noktası olduğuna işaret eden Lekesiz, bu değerli topraklarda, insanlık tarihinin izlerini taşıyan birçok esere ulaşılabileceğini belirtti.
     Hatay'da tüm inanışların ve bunların şekillendirdiği kültürlerin bir arada özgürce sergilendiğine dikkati çeken Lekesiz, ilin tarihsel, kültürel ve doğal kaynaklar açısından büyük bir servete sahip olduğunu vurguladı.
     Bu zenginliğin gün yüzüne çıkarılması, Hatay'ın yurt içinde ve yurt dışında daha fazla tanıtılması için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını ifade eden Lekesiz, 7-10 Nisandaki etkinliğin de bu amaçla gerçekleştirileceğini kaydetti.
     Lekesiz, etkinliklerde, Hatay'ın kültür varlıklarından birbirinden leziz yemeklerine, turizm değerlerinden yaşam tarzı örneklerine kadar merak edilen her şeyin yansıtılacağını belirtti.
     Hatay'ın sayısız güzelliklerinin keşfedilmeyi beklediğini dile getiren Lekesiz, ''Hatay'a gelen hayatına anlam katar. 'Herkes hayatta bir kez Hatay'ı görsün' diyoruz'' şeklinde konuştu.
     HATAYDER Başkanı Mustafa Kaçar da Hatay'ın, medeniyetlerin buluştuğu özel ve güzel bir kent olduğunu belirterek, bu zenginliklerin tanıtılması amacıyla ''Hatay Günleri''nde İstanbul'a konuk olacaklarını söyledi.
     Kaçar, geleneksel hale getirmeyi düşündükleri ''Hatay Günleri'' ile kentin kültürünün çeşitli boyutlarını, birlikte yaşama örneklerini, güzel sanatlarını, tarihi değerlerini İstanbul'a getireceklerini kaydetti.
     Feshane'de 7-10 Nisandaki etkinler öncesinde 6 Nisan'da üç semavi dinin temsilcilerinin de katılımıyla Galatasaray'dan Taksim'e ''Hatay Günleri'' yürüyüşü yapılacağını belirten Kaçar, ayrıca Hatay Medeniyetler Korosu'nun da Aya İrini Müzesi'nde 9 Nisan'da konser vereceğini söyledi.
     Mustafa Kaçar, Feshane'de açılacak stantlarla Hatay'ın sahip olduğu tarihi ve arkeolojik alanların, yöresel el sanatlarının, yemek kültürünün sergileneceğini ve Hatay ile ilgili söyleşi ve panellerin yapılacağını sözlerine ekledi.
 

İSTANBUL'DA ''HATAY GÜNLERİ'' haberi 24 Mart 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  160925 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle