İstanbul'da Hatay Günleri Ekinlikleri

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bağış: ''Bu künefeyle Türkiye'de de ağzı tatlanması gerekenlere ve AB üyesi ülkelerde ağzı tatlanma ihtiyacı olan bazı siyasilere de bir mesaj vermeye çalışıyoruz'' -''Gelsinler asırlardır camilerin, kiliselerin, havraların birlikte insanlığa huzur verdiği Antakya'da çanın, ezanın ve hazanın birlikte insanlığı huzur verdiği Hatay'dan almaları gereken mesajı alsınlar. Türkiye'nin AB'ye olan katkılarının farkına varsınlar'' -Taksim Meydanı'nda düzenlenen etkinliğe katılan Bağış, şerbet döktüğü künefeyi basın mensuplarına ikram etti
İstanbul'da Hatay Günleri Ekinlikleri
- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Hatay'ın künefesiyle Türkiye'de de ağzı tatlanması gerekenlere ve AB üyesi ülkelerde ağzı tatlanma ihtiyacı olan bazı siyasilere de bir mesaj vermeye çalıştıklarını belirterek, ''Gelsinler asırlardır camilerin, kiliselerin, havraların birlikte insanlığa huzur verdiği Antakya'da çanın, ezanın ve hazanın birlikte insanlığı huzur verdiği Hatay'dan almaları gereken mesajı alsınlar. Türkiye'nin AB'ye olan katkılarının farkına varsınlar'' dedi.
     Hatay Valiliği ve Hataylılar Derneği (HATAYDER) işbirliğinde düzenlenen ''İstanbul'da Hatay Günleri'' kapsamında Taksim Meydanı'ndaki etkinlik düzenlendi.
     Feshane Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde başlayan ve 1 Nisan'a kadar sürecek etkinlik çerçevesinde Galatasaray Meydanı'nda Taksim Meydanı'na yürüyüş yapıldı.
     Yürüyüş sırasında, mitolojik inanışa göre ''Hatay'da yaşadığına inanılan Apollo ve aşkı Defne'yi'' temsilen klasik bir arabada bulunan ve başlarına defne yapraklarını takan iki genç tarafından vatandaşlara defne sabunu dağıtıldı.
     Yürüyüşün ardından Taksim Meydanı'nda Hatay'ın anavatan Türkiye'ye katılmasının 73. yıl dönümü dolayısıyla Hatay Valisi Celalettin Lekesiz tarafından Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakılmasından sonra saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.
     Daha sonra Hatay halk oyunları ve Hatay Belediyesi mehteran takımı tarafından gösteriler sunuldu.
    
     -Vatandaşlara 43 tepsi künefe dağıtıldı-
    
     Cumhuriyet Anıtı'ndaki törenin ardından Taksim Meydanı'na kurulan stantta hazırlanan, 43 tepsinin birleştirilmesiyle oluşturulan 73 metre uzunluğunda ve yaklaşık 172 kilogram ağırlığında tel kadayıf, 172 kilogram şerbet ve 85 kilogram peynir kullanılarak yapılan künefeler vatandaşlara dağıtıldı.
     Etkinliğin bu bölümüne katılan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, etkinlikler kapsamında sabah düzenlenen programda künefeyle ilgili gerekli ''eğitimi'' aldığını belirterek, ''Herhalde iyi şerbet döktüğümüze Hataylı kardeşlerimiz kanaat getirdiler ki, Taksim'deki programa beni de davet ettiler'' dedi.
     Hatay'ın Türkiye'ye katılmasının 73. yılının kutlandığını dile getiren Bağış, Hatay'ın kimlerin etkisi altında nasıl acılar çektiğini unutmadıklarını ifade etti.
     Bağış, aynı zihniyetlerin bugün AB sürecinde Türkiye'ye birtakım sorun yaratma çabalarının farkında olduklarını belirterek, şunları kaydetti:
     ''Hatay'ın künefesinin onların da ağızlarını tatlandıracağına, onların da akıllarını başlarına toplayacağına inandığımı vurguluyorum. Türkiye'nin AB üyeliği eninde sonunda gerçekleşecektir. Türkiye'nin AB standartlarında bir demokrasi, özgür, müreffeh, zengin, şeffaf ve saydam bir ülke olması onlara rağmen gerçekleşecektir. Bugün TBMM'de inşallah Türkiye'nin eğitim standartlarının, AB standartlarına yükselmesi için, diğer AB üyesi ülkelerde olduğu gibi bizde de çocuklarımızın en az 12 yıl eğitim alması için gerekli adımları arkadaşlarımız atıyor. İnşallah bu künefeyle Türkiye'de de ağzı tatlanması gerekenlere ve AB üyesi ülkelerde ağzı tatlanma ihtiyacı olan bazı siyasilere de bir mesaj vermeye çalışıyoruz. Gelsinler asırlardır camilerin, kiliselerin, havraların birlikte insanlığa huzur verdiği Antakya'da çanın, ezanın ve hazanın birlikte insanlığa huzur verdiği Hatay'dan almaları gereken mesajı alsınlar. Türkiye'nin AB'ye olan katkılarının farkına varsınlar.''
     Bakan Bağış konuşmasının ardından besmele çekerek şerbetini döktüğünü künefeyi dilimleyerek basın mensuplarına ikram etti.
     Daha sonra, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, HATAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kaçar, Hatay Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Alevi Cemaati adına Nasrettin Eskiocak, Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu, Ermeni Cemaati Vakfı Başkanı Cem Çapar, Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Dimitri Doğum ve kentin ileri gelenleriyle künefe yiyen Bakan Bağış, onlarla bir süre sohbet etti.
     Hatay'ın asırlardır ''tatlı yiyip tatlı konuştuğunu'' söyleyen Bağış, Hatay'ın Alevi'si, Sünni'si, Hristiyan'ı ve Musevi'sinin nasıl yaşayacağını tüm dünyaya gösterdiğini anlattı.