İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü

 Hatay'da, İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı düzenledi.
İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü
 Dr. Mustafa Gençay Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı Necati Günay, Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, milletlerin tarihlerine ve geleceklerine yön veren dev şahsiyetler bulunduğunu, Mehmet Akif Ersoy'un da bu şahsiyetlerden önemli biri olduğunu söyledi.
     İstiklal Marşı'nı anlamanın, yazıldığı dönemi bilmekle mümkün olacağını ifade eden Günay, Mehmet Akif'in milli mücadele döneminde üzerine düşen sorumluluk gereği halkın birleşmesi ve vatanın savunması için harekete geçtiğini kaydetti.
     Günay, milli mücadele döneminde milli marşın yazılması için bir yarışma düzenlendiğini, yarışmaya 724 şiirin katıldığını, ancak bunların hiçbirinin uygun görülmediğini belirtti.
     ''Ben bu millete parayla marş yazmam'' diyen Mehmet Akif Ersoy'un dönemin Milli Eğitim Bakanı tarafından ikna edildiğini vurgulayan Günay, Mehmet Akif'in verilecek paranın muhtaçlara dağıtılması kaydıyla ''İstiklal Marşı''nı yazmayı kabul ettiğini, 1 Mart 1921'de mecliste okunduktan sonra 12 Mart tarihinde resmen kabul edildiğini dile getirdi.
     Açılış konuşmasının ardından Mehmet Akif Ersoy'un hayatını anlatan video gösterisi ve okul öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı oratoryo sahnelendi.
     Törene, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Başoğlu, Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Kültür ve Turizm İl Müdürü Aysun Çakar Çelenk ile bazı kurum müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.