İSVEÇ BÜYÜKELÇİSİ’NDEN HATAY ZİYARETİ

            Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere şehrimizde bulunan İsveç Ankara Büyükelçisi Lars Wahlund, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’a nezaket ve tanışma ziyaretinde bulundu.

İSVEÇ BÜYÜKELÇİSİ’NDEN HATAY ZİYARETİ
           İsveç Ankara Büyükelçisi Lars Wahlund, ziyarette yaptığı açıklamada, Suriye’de yaşanan ve etkileri devam eden iç savaş ile ilgili düşüncelerini dile getirdi.  İsveç Ankara Büyükelçisi Lars Wahlund, “Suriye’de savaş devam ettiği süre içinde yeniden  yapılanma zor olur. Türkiye güçlü bir ülke ama Ürdün ve Lübnan gibi ülkeler, Suriye’de savaş uzun yıllar  devam ettiği sürece dayanamaz. İsveç olarak Suriye’li göçmenlere kapımızı açtık. Şu an Suriye’den haftada 2 bin göçmen Ülkemize geliyor. İsveç’in liberal bir mülteci politikası var. Yerimiz var ve zengin bir ülkeyiz. Bu konuda bağlılık çok önemli. Yani göçmenleri Ülkemize alıp sonra başka bir ülkeye göndermiyoruz. Ülkemize alıp başka yere göndermek cinayet olur. Şu an Ülkemizde yaklaşık 25 bin Suriyeli mülteci oldu. Haftada 2 bin, ayda 8 bin kişi derken bu sayı çok daha fazla artacak. Suriyeli göçmenlere gıda, sağlık, eğitim, iş konusunda destek veriyoruz” dedi.  Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Savaş, Suriye’de yaşanan bu iç savaşın sadece Suriye halkını ilgilendirmediğini ifade ederek, “Bu savaş ve yaşananlar, Türkiye’yi, komşu ülkeleri, stratejik konumda olan büyük devletleri ve Ortadoğu’yu yakından ilgilendiriyor. Türkiye’de sınır kentlerimizde yaklaşık 200 bin misafirimiz var ve Türkiye genelinde sayıları 1 milyon kişiye ulaştı.
 
 Kardeş kanının durması için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmeli ve bu misafirlerimiz artık kendi topraklarında huzur içinde yaşamalı” dedi. Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, “Hatay’ın Suriye’de yaşananlardan dolayı ulusal ve uluslar arası medyada ve ülkelerde olumsuz yer alması bizi derinden üzüyor. Gördüğünüz üzere Hatay huzur ve barış içinde. Olumsuz bir ortam söz konusu değil. İsveç’li vatandaşları  ilimize ve ülkemize turist olarak bekliyoruz. Hükümetimiz ve yerel yönetim olarak bizler her türlü tedbiri almış durumdayız. Suriyeli konuklarımıza lojistik, eğitim ve birçok alanda en iyi imkanları sunmuş durumdayız. Suriye’deki kardeş kavgasının bir an önce son bulmasını ve misafirlerimizin ülkelerine sağ salim dönmelerini diliyoruz. Ortadoğu barışı için tüm ülkelerin birlik olmasını ve destek vermesini diliyoruz” dedi.  Ziyarette, İsveç Ankara Büyükelçisi Lars Wahlund’ın tercümanlığını Büyükelçi Asistanı Burcu Tazebay yaptı. Ziyaretin sonunda İsveç Ankara Büyükelçisi Lars Wahlund, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’a yöresel ürünler hediye ederken, Belediye Başkanı Savaş’ta konuk Büyükelçi’ye  Antakya’nın hoşgörü ortamını anlatan bir tabloyu armağan etti.