İTSO AĞUSTOS AYI MECLİS TOPLANTISI

İTSO BAŞKANI ŞAHİN: ''iŞSİZLİĞİN REÇETESİ, EKONOMİK BÜYÜMENİN SAĞLANMASI VE ÖZEL SEKTÖRÜN DESTEKLENMESİDİR''
İTSO AĞUSTOS AYI MECLİS TOPLANTISI
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Halil Şahin, ''İşsizliğin reçetesi, ekonomik büyümenin sağlanması ve özel sektörün desteklenmesidir'' dedi.
     Şahin, İTSO'nun, Meclis Salonu'nda gerçekleşen ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinde geçen yılın son çeyreğinde başlayan toparlanmanın, yılın ilk yarısında da sürdüğünü söyledi.
     Büyümenin özel sektör yatırımlarını canlandırdığını ve istihdama olumlu yansıdığını kaydeden Şahin, ''İç tüketimdeki artış, kamu bütçesini rahatlatmış, ilk 6 ayda dahildeki KDV tahsilatı yüzde 29, ÖTV tahsilatı yüzde 33 artmış, böylece kamu bütçesi açığı yüzde 34 küçülmüştür'' dedi.
     İşsizliğin Haziran'da ülke genelinde geçen yılın aynı dönemine göre düştüğünü ifade eden Şahin, ''İşsizlik oranı 2.6 puan azalarak yüzde 11 seviyesinde gerçekleşmiştir. İşsizlik ekonomik büyümenin etkisiyle hızlı bir düşüş trendi yakalamıştır. Bu ülkemiz açısından son derece sevindiricidir. İşsizliğin reçetesi, ekonomik büyümenin sağlanması ve özel sektörün desteklenmesidir'' diye konuştu.
     Denizbank Çukurova Özel Bankacılık Şube Müdürü Nedim Can Bolsoy da, ''Küresel Ekonomi ve Türkiye'deki Ekonomik Gelişmeler ve Bankacılık Sektörü'' konulu bir sunum yaptı.
     Denizbank Çukurova Bölge Müdürü Engin Eskiduman da, Türkiye ekonomisinin seyrine ilişkin yaptığı sunumunda, Türkiye'nin ekonomisinin açıklanan ekonomik verilerden daha hızlı büyüyeceğini tahmin ettiğini ifade etti.
     İTSO Başkan Vekili Müfit Tenniğolu da, AB destekli ''Turizmde Kadın İstihdamının Geliştirilmesi Projesi'' hakkında bilgi verdi.
     Tennioğlu ayrıca, Suriye ile vizelerin kalkmasıyla artan turistik ziyaretler nedeniyle ''Arapça bilen tezgahtar'' yetiştireceklerini söyledi.
     Konuşmaların ardından, Temmuz ayı mizanı görüşüldü ve kabul edildi.