İZİNSİZ gösteri yürüyüşüne asla müsaade edilmeyecek.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ''İlimizde insani gerekçelerle geçici olarak misafir edilen Suriyelilerle ilgili olarak bazı basın-yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan haberlerin sistematik bir biçimde belirli bir merkezden yönlendirildiği değerlendirilmektedir'' dedi.
İZİNSİZ gösteri yürüyüşüne asla müsaade edilmeyecek.
 Lekesiz, ''Arap Baharı'' ile beraber Türkiye'nin güneyinde yer alan çeşitli ülkelerde iç karışıklıklar çıktığını, sosyal, kültürel, tarihi ve akrabalık bağlar olan komşu ülke Suriye'ye de bu karışıklıkların yansıdığını ifade etti.
     Türkiye Cumhuriyeti'nin, Suriye'nin geleceğiyle ilgili olarak durduğu yerin belli olduğunu anlatan Lekesiz, ''Türkiye'nin Suriye konusuyla ilgili, bir, toprak bütünlüğünün korunması, iki, toplumun haklı taleplerinin karşılanması ve son olarak da can güvenliği dolayısıyla ülkelerinden ülkemize kaçanlara insani ve vicdani gerekçelerle kapılarını açtığını, defalarca tekrarladı'' diye konuştu.
     İlk önce Hatay'a ve daha sonra başka illere olmak üzere insani gerekçelerle geçici olarak Suriyeli misafirleri kabul ettiklerini vurgulayan Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Belirtmek isterim ki kolay kolay kimse evini yerini yurdunu terk etmek istemez. Hele hele bizim ilimiz gibi yazın çok sıcak, bir de çadırın içerisine girince sıcaklığın 40-50 dereceyi bulduğu, kışın da yoğun yağışlı geçen ve o yoğun yağışları ince çadır altında çoluk çocuğuyla, 3-5 aylık çocuğuyla geçirmeyi hiç kimse istemez. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Kimsenin düzenini bozmasın. Ne bir bireyin, ne bir toplumun.
     Bunlar Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve Türk milletinin namusuna sığınmış durumda. Türkiye ve Türk halkı da vicdanının sesini dinleyerek misafirleri geçici olarak kabul etti. 1,5 yıldır sürecin başladığı günden bu tarafa, istisnasız tamamında 'Misafir' ifadesini bilerek kullanıyorum, niçin, bunu bilerek kullanıyorum. Çünkü hayırlısı ile mümkün olan en kısa zamanda ülkelerindeki kargaşa sona erdikten sonra misafirlerimiz hayırlısıysa ülkesine geri dönsünler, dönecekler.''

     Resmi kurumlara hiçbir teyit ettirme ihtiyacı duyulmadan haber ve değerlendirmeler konusunda çok iyi düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Lekesiz, ''İlimizde insani gerekçelerle geçici olarak misafir edilen Suriyelilerle ilgili olarak bazı basın-yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan haberlerin sistematik bir biçimde belirli bir merkezden yönlendirildiği değerlendirilmektedir. Resmi kurumlara hiçbir teyit ettirme ihtiyacı duyulmadan haber ve değerlendirmeler yapılıyorsa, can güvenliği dolayısıyla kente, ülkeye sığınmış misafirler topluma hedef gösteriliyorsa, konuyla ilgili haberlerin pek çoğunda aynı fotoğraf kareleri kullanılıyorsa döne döne düşünmek gerekiyor'' diye konuştu.
     Lekesiz, Suriyeli misafirlerle ile ilgili konuları kamuoyu gündemine taşıyanların yaptığının, gelişmelerle ilgili olarak kamuoyunu sağlıklı bilgilendirme değil, kamuoyunu biçimlendirmek istediklerini ifade etti.
     Suriyeli misafirlerin sadece Hatay'da olmadığını anımsatan Lekesiz, bunların aynı zamanda, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve diğer illerde de bulunduğunu kaydetti.
     Medyada yoğun olarak gündeme getirilen asılsız iddiaların ve söylentilerin diğer illeri kapsamayıp sadece Hatay'a yönelik olmasının dikkat çekici olduğunu ifade eden Lekesiz, ''Farklılıklarımız, zenginliğimiz ve enerji kaynağımızdır. Buna biz Hatalılar olarak böyle inanıyoruz. Ancak bu zenginliğimizin belirli bir merkez tarafından, oynanabilecek sinir uçları olarak görüldüğü ve ayrışma unsuru haline getirilmesinin hedeflendiği açıktır'' dedi.
     Vali Lekesiz, ''Belirli bir merkezden yönlendirildiği açıkça belli olan bu söylentilere itibar etmeyen Hataylıların, Hatay'a ve Türkiye'ye dost olmayan bazı karanlık ellerin oyununa gelmeyeceğini'' kaydetti.