izinsiz yürüyüş yapmak isteyen gruba müdahale

 Hatay'da izinsiz yürüyüş yapmak isteyen gruba polis müdahale etti, 8 kişi gözaltına alındı.
izinsiz yürüyüş yapmak isteyen gruba müdahale
  Hürriyet Caddesi üzerinde toplanan Ezilenlerin Sosyalist Partisi üyeleri, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'in geçtiğimiz günlerde ''Vatandaşımızın, toplumsal hayatımızın huzuru için basın açıklaması adı altında fiilen izinsiz gösteri yürüyüşüne bu saatten sonra asla müsaade edilmeyecektir'' yönündeki açıklamasını protesto etmek istedi.
     Grup, protesto kapsamında Hürriyet Caddesi'nden Ulus Alanı'na yürümek istedi. Emniyet güçleri, grup üyelerine slogan atarak ve pankartlarla yürüyüş yapılmasına izin verilmeyeceğini bildirdi. Uyarılara rağmen grup üyeleri dağılmayınca polis ekipleri müdahale etti.
     Polise direnen grup üyeleri yürümekte ısrar edince, 8 kişi gözaltına alındı.
     Olay yerinde bulunan Hatay Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, gazetecilere yaptığı açıklamada, basın açıklamasına bir yasaklama söz konusu olmadığını söyledi.

     Mevzuata göre toplantı ve yürüyüş yapmanın kurallarının belli olduğunu ifade eden Kılıç, ''Basın açıklamasına kesinlikle bir yasaklama söz konusu değildir. Sadece basın açıklaması gibi demokratik hak ve özgürlüklerinin kullanılmasının suiistimal edilmemesine yönelik bir tedbirdir. Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin nasıl yapılacağı 2911 sayılı kanunumuza göre bellidir. Bu amaçla toplantı ve gösteriye muhalefetten ikaza rağmen dağılmadıkları için gerekli hukuki işlemler yapılmıştır.''