İzmir Fuarı’nda Hatay Coşkusu Devam Edİyor.

10 Eylül 2012 tarihine kadar devam edecek olan Fuarda ilimiz sanayi ve ticaretinin yanı sıra tarihi, kültürü, mutfağı ve el sanatları gibi zenginlikleriyle tanıtılmaya devam edecek.

 

İzmir Fuarı’nda Hatay Coşkusu Devam Edİyor.
Yakma Resim Sanatı’nın ustaları Zeynep ve Naim Gülbol çiftinin uygulamalı olarak anlattıkları yakma resim sanatı ve resim alanındaki başarısı ile bir çok ödüle sahip ressam Hüseyin Bilgin’in eserleri, ilimiz stantlarını gezen konukların büyük ilgisini ve beğenisini çekti. Stantlarımızı gezen misafirlerimiz sanatçılarımızla sohbet etme imkanı bulurken yerel televizyonlar da yakma resim sanatı hakkında bilgi almak için birbirleriyle yarıştılar. Yerel televizyonda sanatlarının inceliklerini izleyenlerle paylaşan Zeynep ve Naim Gülbol çiftinin eserleri resim öğretmenlerinin de ilgisini çekti ve bir grup resim öğretmeni stantlarımızı ziyaret ederek, resim sanatının tarihçesinden tüm inceliklerine kadar sanatçılarımızdan bilgi aldılar.
Fuarın belki de en güzel kısmını oluşturan lezzetler durağında ise; dünyaca ünlü Hatay mutfağının leziz yemeklerinden sunumlar yapılan yemek stantlarımızda fuarın ilk gününden bu yana daha stantlar açılmadan sabah erken saatlerden itibaren uzun kuyruklar oluştu.

 

Dillere destan yemeklerimizi tadan, yakınlarını  arayarak fuara gelmelerini ve Hatay yemeklerinden mutlaka yemelerini tavsiye eden İzmirlilerin bu ilgisi, ilimizin eşsiz lezzetlerinin sadece kendi aralarında yarıştığını ve rakiplerinin olmadığını bir kez daha kanıtladı. Oruktan, tepsi kebabına, kaytaz böreğinden cevizli bibere, katıklı ekmekten patlıcan kebabına kadar bir çok yemeğiyle ünlü ilimizin fuarda sunulan yemeklerini ve meşhur künefesini  tadan ziyaretçiler, Anadolu’nun ilk camisi olan Habib-i Neccar Cami’nin avlusunun canlandırıldığı alanda da çaylarını yudumlarken fuar görevlileriyle sohbet ederek ilimizin güzellikleri ve zenginlikleri hakkında bilgi aldılar.