İZMİR'DE HATAY GÜNLERİ BAŞLADI

Hatay'ın sahip olduğu zenginliklerin tanıtılması amacıyla Hatay Valiliği ile İzmir merkezli Hataylılar Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca İzmir'de düzenlenen ''Hatay Günleri'' etkinliği başladı.
İZMİR'DE HATAY GÜNLERİ BAŞLADI
İstanbul ve Ankara'da daha önce yapılan, İzmir'de ilk kez düzenlenen, Konak Meydanı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na kortej yürüyüşüyle start aldı.
     ''Barış ve hoşgörü kenti Hatay, Ege'nin incisi İzmir'de'' pankartının taşındığı yürüyüşe Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, İzmir Vali Vekili Ardahan Totuk, AK Parti Hatay Milletvekili Mehmet Öntürk, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, MHP Hatay Milletvekili Adnan Şefik Çirkin, Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Güder, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek ile İzmir ve Hatay'daki protokol üyeleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
     Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu.
     Törende konuşan Vali Lekesiz, tarihin ilk çağlarından bu yana her dönemde barış ve hoşgörünün merkezi olan, bugün de bu özelliğini sürdüren Hatay'ı tanıtmayı amaçladıklarını, Hatay'ın kültürü, turistik yerleri, doğası ve mutfak kültürüyle muhteşem zenginliklere sahip bir kent olduğunu söyledi.
 

     Lekesiz, ''Hatay'ın derinliğini, zenginliklerini ve güzelliklerini ulusal düzeyde tanıtmak istiyoruz. Tüm farklılıklarımız, zenginliklerimiz ve tüm çiçeklerimizle İzmir'e geldik. İzmirliler 5 gün boyunca Hatay'ın zenginliklerini görecekler ama göreceklerinin aslı Hatay'dadır. Herkesi Hatay'a davet ediyoruz'' dedi.
     Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Güder de Hatay'ın yükseköğretime sevdalı, engin hoşgörüye sahip bir şehir olduğunu ifade ederek, ''Hatay'ı İzmir'de İzmirlilere tanıtacağız. Hatay'ın kültürel, doğal, mutfak ve folklorik özellikleriyle İzmir'le kardeş olmaya geldik'' diye konuştu.
     İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, İskenderun'un, ''Küçük İzmir'' olarak adlandırıldığını ve İzmirlilerin kente geldiklerinde kendilerini evlerinde gibi hissedeceklerini kaydetti.
     Hataylılar Sosyal, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanı Vecihi Fakıoğlu da barışın mümkün, dayanışmanın kaçınılmaz olduğu Türkiye'de iki çağdaş kentin insanlarının İzmir'de Hatay Günleri ile daha fazla yakınlaşacağını belirtti.
     Tören, Hatay Şenköy halk oyunları ekibinin gösterisiyle sona erdi.
     İzmir Uluslararası Fuar Alanı'nda düzenlenen açılışın ardından Hatay'ın turistik özelliklerini tanıtan stantlar gezildi.
     Etkinliğe katılanlar, 2 Ekime kadar kente özgü yemekleri tatma imkanı bulacak.