KAÇAK KUŞLAR DOĞAYA BIRAKILDI

Hatay'da geçtiğimiz günlerde yapılan operasyon sonucu ele geçirilen kaçak 82 saka kuşu ile tedavisi tamamlanan bir şahin doğaya bırakıldı.
KAÇAK KUŞLAR DOĞAYA BIRAKILDI
  İl Çevre ve Orman Müdürü İbrahim Yüzer, yazılı açıklamasında, Kırıkhan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı denetimler sonucunda, Suriye uyruklu bir vatandaşın Türkiye'den Suriye'ye geçirmeye çalıştığı 82 adet saka kuşu ile yakaladığını belirtti.
 

     Kuşların kendilerine teslim edildiğini ve Suriye uyruklu vatandaş hakkında idari para cezası uygulandığını ifade eden Yüzer, ele geçirilen kuşlarla birlikte daha önce kanadından yaralı halde bulunan ve Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesinde tedavisi yapılan şahini merkeze bağlı Alahan köyünde düzenledikleri etkinlikle doğaya bıraktıklarını bildirdi.
     İbrahim Yüzer, geçen yıl Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce yapılan koruma ve kontroller sonucunda 6'sı Suriye uyruklu olmak üzere 11 kişi tarafından yakalanan 126 adet saka kuşuna el konulduğunu ve ilgililer hakkında yasal işlem yapıldığını anımsattı.
 
    
     Yırtıcı kuşların azalması durumunda bitkilere zarar veren canlıların sayısının artacağına, bunun da birçok felakete yol açacağına dikkati çeken Yüzer, açıklamasında, vatandaşları daha duyarlı olmaya davet etti.