KADDAFİ'NİN İŞKENCE ETTİĞİ SAMANDAĞLI GARSON AİLESİNE KAVUŞTU

MUAMMER KADDAFİ'NİN OĞLU HANNİBAL KADDAFİ'NİN EVİNDE ÇALIŞIRKEN İŞKENCE GÖRDÜĞÜNÜ BELİRTEN ADNAN TAM, HATAY'IN SAMANDAĞI İLÇESİNDEKİ AİLESİNE KAVUŞMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYOR -ADNAN TAM: -''ANADOLU AJANSI SAYESİNDE SESİMİ DÜNYAYA DUYURDUM'' -''KÖTÜ GÜNLER GERİDE KALDI'
KADDAFİ'NİN İŞKENCE ETTİĞİ SAMANDAĞLI GARSON AİLESİNE KAVUŞTU
- Muammer Kaddafi'nin oğlu Hannibal Kaddafi'nin evinde garson olarak çalışan ve işkenceye maruz kalan Adnan Tam (54), Trablus'taki Türk büyükelçiliğinin desteğiyle memleketi Hatay'a geldi.
     Adnan Tam'ı Hatay Havaalanı'nda yakınları karşıladı. Havaalanında konuşmayan, görüntü vermek istemeyen Adnan Tam, buradan hareket ettiği Samandağ ilçesi Atatürk Mahallesi, Kışla Caddesi Bedir Mahmut Apartmanı önünde kendisini bekleyen eşi Serpil, oğlu Ali ve diğer yakınlarına sarılarak gözyaşlarına hakim olamadı.
     Kaddafi'nin oğlu Hannibal Kaddafi'nin evinde 9 ay kadar çalıştığını, önceleri büyük sorunlar yaşamadığını ifade eden Tam, AA muhabirine, isyan ve olayların başlamasının ardından, Türkiye'nin Libyalı muhalifler ve halkının yanında yer almasından sonra kendisine kötü davranılmaya başlandığını, her gün hakarete uğradığını söyledi.
   
     Günlerdir uykusuz olduğunu belirten Tam, ''Türkiye'de birikim yapamıyordum. Bana 'Libya'da zengin bir ailenin yanında aşçı ve garson olarak çalışacaksın' dediler. Kaddafi'nin oğlunun evinde çalışacağımı söylemediler. Bilseydim gitmezdim'' dedi.
    
     -''ANADOLU AJANSI SAYESİNDE SESİMİ DUYURDUM''-
    
     Yaşadığı kötü günleri ölünceye kadar unutamayacağını belirten Tam, Trablus'ta Anadolu Ajansı sayesinde sesini dünyaya duyurduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
     ''Günde 18-20 saat çalışıyordum. Aileme telefon açmama bile izin vermiyorlardı. Orada geçirdiğim kabus dolu günleri asla unutamayacağım. Muhaliflerin Trablus'a girmeleri nedeniyle Hannibal ve ailesi villayı terk etmek zorunda kaldı. Ben de tuvaletin penceresinden kaçtım. Psikolojik olarak büyük sorunlar yaşadım. Türkiye'ye dönüş masraflarımı Trablus büyükelçiliği karşıladı. Kötü günler geride kaldı.''
 
     
     -''HAKKIMI AİHM'DE ARAYACAĞIM''-
    
     Maddi ve manevi yönden mağdur olduğunu ifade eden Tam, ''Bir yıldır göremediğim eşim Serpil ile oğlum Ali'yi çok özledim. Pasaportuma el koyan ve bana işkence yapan Hannibal Kaddafi ve eşi Aline hakkında yasal yollara başvuracağım. Tazminat davası açacağım. Önce Libya'daki mahkemelere başvuracağım. Daha sonra da hakkımı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) arayacağım'' diye konuştu.
     Adnan Tam'ın eşi Serpil Tam ise eşine kavuştuğu için mutlu olduğunu belirterek, ''Eşimden umudunu kesmeye başlamıştım, hayatından endişe duyuyordum, Dışişleri Bakanlığı ve büyükelçiliğin çabalarıyla eşim kurtuldu. Herkese teşekkür ediyorum. Bir daha yurtdışına çıkmasına izin vermeyeceğim'' diye konuştu.