KADINA ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ

Yarın kutlanacak olan “25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” dolayısıyla mesaj yayınlayan CHP kadın kolları başkanı Bilgen Duman Kadına yönelik her türlü şiddetin insan hakları temel ilkeleri bağlamında suç olduğunu bildirdi.
KADINA ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ
CHP kadın kolları başkanı Bilgen Duman'ın açıklaması şöyle:
“25 Kasım insanlık tarihinde kadına yönelik alçakça, vahşice bir şiddetin yıldönümü, bir insanlık ayıbıdır. Bu tarih aynı zamanda savaşa, sömürüye, yoksulluğa karşı bir başkaldırının öyküsüdür. Mirabel kardeşlerin öyküsü.
Latin Amerika'da. Mirabel kardeşlerin katledildiği 25 Kasım tarihi “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak tüm dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddetin kınandığı bir gün, yani mücadele günü haline geldi.
Kadınlarımız bugün dünden daha yoğun bir şekilde dünyada ve ülkemizde şiddete maruz kalıyor. Bu da bizlere 25 Kasım'ın önemini ve anlamının derinleşmesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Her yıl geleneksel olarak yapılan istatistiksel açıklamalar kadına yönelik ekonomik, fiziksel, psikolojik, cinsel gibi şiddet türlerinin rakamlarında artış olduğunu ortaya koyuyor. Kadına yönelik şiddet iktidar, ataerki, kapitalizm, milliyetçilik ve ezme/ezilme ilişkilerine dayalı kurumların oluşturduğu sacayağının sonucu ve ürünüdür.

Oysa biz kadınlar biliyoruz ki şiddet hiçbir şeyi çözmez, ancak tırmandırır. Şiddetsiz bir geleceğin yolu ancak şiddetsizlikle örülebilir. Biz artık hayatı yaşanmaz kılan bir şiddet kültürünün mağdurları, uygulayıcıları, tanıkları olmak istemiyoruz. Kimsenin bizim adımıza “yasal” veya “yasadışı” zeminde şiddet uygulamasını istemiyoruz. 
Biz yaşamak istiyoruz. Adil, eşit, ayrımsız, şiddetsiz bir dünyada yaşamak istiyoruz. 
Tükenen umutları, kaybolan hayalleri hep birlikte yeniden canlandırmak zorundayız. Bunun sorumluluğu en başta 2012 yılı Türkiye'sinde, hayata geçirdiği erkek egemen politikalarla AKP iktidarı olmak üzere toplumun tüm kesimleri, hepimize düşüyor.
Gelin hep birlikte şiddetsiz bir kültürü ilmek ilmek örelim.”