KADINLAR BARIŞ İSTİYOR

<span style="background-color:rgb(241, 241, 241); color:rgb(51, 51, 51); font-family:arial,sans-serif; font-size:12px">&nbsp;</span><span style="background-color:rgb(241, 241, 241); color:rgb(51, 51, 51); font-family:arial,sans-serif; font-size:12px">&ldquo;Barış İ&ccedil;in Kadın Girişimi&rdquo; adına bir grup kadın, ge&ccedil;tiğimiz hafta sonunda basın a&ccedil;ıklamasında bulundu, oturma eylemi yaptı. Kadınlar, hemen bug&uuml;n barış istediklerini s&ouml;yledi. Antakay Belediye Parkı&#39;nda basın a&ccedil;ıklaması yapan kadınlar, oturma eyleminde de bulundu ve &ldquo;&Ccedil;ıktı Teskere, Bilal Gitsin Askere&rdquo; sloganı attı.</span>
KADINLAR BARIŞ İSTİYOR
  Grup adına basın açıklamasını okuyan, İHD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Av. Hatice Can, Türkiye'de bir savaş yaşandığını, zaten Türk halkının savaşsız bir dönem neredeyse görmediğini kaydetti ve  kadınlara seslenerek şunları söyledi:   “Türkiye'de yine savaş var. Her yerde kasvet, endişe, korku, yürek çarpıntısı. Bize diyorlar ki siz susun. Erkekleri verin vatan uğruna ölsünler öldürsünler. Bize diyorlar ki siz bize asker doğurun. Doğurun da doğurun. Bize diyorlar ki işiniz vatana millete hayırlı çocuk yetiştirmek. Siz doğurun, biz tepe tepe kullanalım. Sonra bize diyorlar ki, emek verdiğiniz sevdikleriniz ölünce şöyle iyice bir ağlayın. Ağlayın ki, gözyaşınız üzerine konuşalım biz. Cenazelerde ağlayın, mikrofon uzatılınca ağlayın. Siz ağlayadurun biz savaşalım.      Tüm bunlar olurken; kimimiz iş kazasında ölüyor, kimimiz evde dayak yiyor, kimimiz iş yerinde tacize uğruyor. Kimimizin evi yakılıyor Lice'de, Silopi'de. Kimimiz boşandık diye kurşunlanıyor, kimimiz ilk işten çıkartılan oluyor. Bazılarımız hala her Cumartesi kaybedilmiş çocuklarının kemiklerini arıyor, bazılarımız her gün ona işkence eden kocasını öldürdüğü için ömür boyu hapis yatıyor.”    Belediye Parkı'ndaki kadın eyleminde konuşan İHD Yöneticisi Hatice Can, Türkiye'yi dünya yıldızı yapma, düşmanları kovma, ülkeyi böldürtmeme, sınırımızda yeni devlet oluşturmama adına çaba ve çalışma gösterme yalanlarıyla kadınların kandırıldığını, kadınlara, “Siz bize asker verin, inşaat işçisi verin, siz inayaları temizleyin, yemek yapın, biz ağlayan cenazelerde olun” denildiğini hatırlattı ve kadınlara hitaben şöyle devam etti:  “Biz başka bir yer düşlüyoruz. Savaşın bittiği bir yer. Ağaçların bombalarla yakılmadığı bir yer. Biz isteyenin doğurduğu, istemeyenin doğurmadığı, ama kimsenin asker doğmadığı bir yer düşlüyoruz. Biz bizim eşit söz ve yönetim hakkımız olan bir yer düşlüyoruz. Biz yüksek sesle itiraz ettiğimiz, itirazımıza sıkılan gazları çokluğumuzla etkisiz hale getirdiğimiz bir yer düşlüyoruz. Biz Türk, Kürt, Çerkez, Laz, Alevi, Sunni, Ermeni, hep beraber kıkır kıkır güldüğümüz bir dünya düşlüyoruz.  Biz ordan oraya cenazelere değil, birbirimizle muhabbete gittiğimiz bir dünya düşlüyoruz. Biz bundan sonra dünyaya geleceklerin savaş yaşamayacağı bir dünya düşlüyoruz.  Biz yüzde elliyiz. Bu savaşı biz durdurabiliriz. Biz başka bir dünyada yaşayacağız dersek başka bir dünyada yaşarız. Kurdelalar yaptık. Barış için. Siz de takın. Ağlamayın. Bu savaşın parçası olmayın.”
KADINLAR BARIŞ İSTİYOR haberi 07 Eyl 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  1275 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle