KADINLARA MİKROKREDİ DESTEĞİ

-HATAY VALİSİ LEKESİZ: ''KENTİMİZDE BİN 200 KADINA YAKLAŞIK 1 MİLYON 200 BİN TL KREDİ VERİLDİ'
KADINLARA MİKROKREDİ DESTEĞİ
- Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, kentte iki yıldan bu yana uygulanan mikrokredi uygulaması kapsamında bin 200 kadına yaklaşık bir milyon 200 bin TL kredi verildiğini belirtti.
     Lekesiz, İl Özel İdare binasında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, her uzun yolculuğunun küçük adımlarla başladığını, mikrokredinin bu anlamda çok önemli olduğunu söyledi.
     Mikrokredinin dünyada yaklaşık 175 ülkede uygulandığını ifade eden Lekesiz, uygulamayla yoksul ve dar gelirli kadınlara girişimci olabilmeleri için imkan sağlandığını kaydetti.
     Şuan kent merkeziyle İskenderun ilçesinde uygulanan mikrokredinin önümüzdeki günlerde Reyhanlı'da da başlayacağını belirten Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Dünyanın dörtte üçü yoksullukla mücadele ediyor. Bu mücadele arayışında mikrokredi uygulaması çok anlamlı. Mikrokredi uygulaması bir anlamda muhtaç olmama projesidir. Kentte, ilçede ve köyde yaşayan, iş kurmak isteyen ya da hayali bulunan ancak kaynağı olmayan herkesi mikrokredi şubelerine bekliyoruz. Kentimizde bu anlamda, bin 200 kadına yaklaşık 1 milyon 200 bin TL kredi verildi. Kredilerin geri ödemesinde ise hiçbir sıkıntı yok.''
     Mikrokredi Şube Müdürü Serap Varoğlu da, dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunmalarına imkan sağlayan, teminat ve kefalet istenmeden verilen küçük sermaye olan mikrokredi uygulamasıyla şubelerinden 637 kadına toplam 678 bin 92 TL kredi verdiklerini kaydetti.
     Mikrokredi almak için aynı mahallede oturan, benzer ekonomik ve sosyal şartlarda yaşayan, birinci derecede akraba olmayan beş kadının bir araya gelmesi sonucu oluşan gurup üyelerinin her birine her birine ayrı ayrı verildiğini belirten Varoğlu, kredinin 46 haftada haftalık olarak geri ödendiğini söyledi.
     Uygulama kapsamında yemek üzerine çalışmaya başlayan ve Fatma Nur Karacan, aldığı kredi sayesinde kendi işini kurduğunu ve şimdi de fabrika açmayı hedeflediğini belirtti.
     Ayşe Ardile de, aldığı krediyle terzilik yapmaya başladığını ve şuan yanında iki kişiye daha istihdam sağladığını kaydetti.
     Çantada mahalle mahalle gezerek kıyafet satmaya çalışan Sabahat Doğruyol ise eşinin rahatsızlığı nedeniyle aldığı krediyle iki çocuğunun geçimini sağlamaya çalıştığını söyledi.
     Hiç okuma yazma bilmediğini, ancak mikrokredi şubesinin desteği sayesinde bu eksikliğini giderdiğini ifade eden Doğruyol, hedefinin bir mağaza açmak olduğunu belirtti.
     Konuşmaların ardından kendi işini kurmak isteyen 19 kadına daha kredileri verildi.
     Törene, Kadının Statüsü Genel Müdür Yardımcısı Fatma Karakoç, İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, İŞKUR İl Müdürü Ahmet Bulanık ile kadınlar katıldı.
 
 
 
KADINLARA MİKROKREDİ DESTEĞİ haberi 14 Şubat 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  82760 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle