KALAYCIOĞLU CHP’den İstifa Etti

Antakya Belediyesi eski başkanlarından Bekir Karabacak ve Mehmet Yeloğlu dönemlerinde CHP Antakya Belediye Meclis Üyesi olarak görev yapan gazeteci Mithat Kalaycıoğlu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nden istifa etti.
KALAYCIOĞLU CHP’den İstifa Etti
 Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC)’nde düzenlediği basın toplantısında 35 yıldır Cumhuriyet Halk Partisi’nde üyeliği olduğunu ve parti içi demokrasinin gereğince çalışmadığı gerekçesiyle istifa ettiğini açıklayan gazeteci Mithat Kalaycıoğlu; “Hatırlanacağı gibi, CHP’den iki dönem Belediye Meclis Üyeliği yapan bir arkadaşınız olarak, CHP Genel Merkezi’nin belirlediği takvim ve seminere uyarak, aynı zamanda gerekli ödentiyi de yatırmak suretiyle, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde CHP’den Belediye Meclis Üyeliği için aday adayı oldum. Ancak partinin kendi açıkladığı takvime ve yöntemi kısa sürelerle değiştirmesi, daha sonra da adayların partili olup olmadığına bakmaksızın, partiye hizmet edenleri değil, zembille inenler yöntemini seçmesi ciddi rahatsızlıklar meydana getirmiştir. Bu haksız ve anlamsız düzenlemeler, aynı zamanda yöneticilerin kendi iç çekişmelerini de ortaya koymuştur. İki dönem Belediye Meclis üyeliği yapan birisi olarak, deneyimlerimi bu dönemde de ortaya koymak ve halkıma hizmet etmek istedim. Ancak yukarıda saydığım nedenlerden dolayı engellendim. Böylelikle hiçbir partiye üye olmaksızın Cumhuriyet Halk Partisi’nden de istifa ediyorum. İstifamı noter aracılığıyla bugün sabah partiye gönderdim. Bundan sonra hizmetimi mesleğim olan gazetecilikle sürdüreceğimi belirtmek isterim.” diye konuştu.
 
Gazeteci Mithat Kalaycıoğlu’nun istifası nedeniyle Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan HGC Başkanı Yetişen; “Hatay Gazeteciler Cemiyeti tüm siyasi partilere eşit mesafededir. Gazeteci arkadaşımız Mithat Kalaycıoğlu kandırılmıştır. Aynı zamanda cemiyetimiz üyesidir. Biz HGC olarak kendisinin yanındayız. Hiçbir siyasi partinin cemiyetimize müdahale etmesini istemiyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde biz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Herkes ektiğini biçer diye konuştu.Hatay Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadullah Ergin gazeteci Mithat Kalaycıoğlu’nun istifasına yönelik bir konuşma yaparak, “Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ne siyaset bulaşmamıştır ve bulaşmayacaktır. İçimizdeki insanlar değerli insanlardır. Bizler her zaman birlik ve beraberlik içerisinde olmaya devam edeceğiz , diye konuştu.Hatay Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nihat Mazmanoğlu; “Gazeteci Mithat Kalaycıoğlu’nun istifası ile ilgili siyasetin içinden gelmesinin parti için avantaj olduğunu cemiyet olarak tepkimizi ortaya koyuyoruz.” dedi.Hatay Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Hanifi Temizyürek ise gazeteci Mithat Kalaycıoğlu’nun istifası ile ilgili “Biz cemiyet olarak hiçbir siyasi partinin oyuncağı değiliz ve de olmayacağız. Cemiyet olarak Mithat Kalaycıoğlu’nun arkasındayız.” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
İzzet NAZLI
Hatay Söz Gazetesi- Muhabir