KALEM-DER DE ÇAY KEYFİ

Hatay’ın Samandağ ilçesinde kurulan Kalem-Der Derneği, burs verdiği öğrencilerle ve öğrenci velileriyle çay keyfinde bir araya geldi.
KALEM-DER DE ÇAY KEYFİ

Burs verdiği 83 öğrenci ve öğrenci velileriyle bir araya gelen ve toplanma amaçlarının tanışmak olduğunu söyleyen Kalem Der. Başkanı Dr. Sabri Kimyon, Mart 2012 de açılışını yaptıkları Derneği, toplumsal yaşamda eğitim ve kültürel yapının gelişmesini desteklediklerine dikkat çekerek, ‘Halkımızın sosyo kültürel zayıflayan toplumumuzda ki dayanışma duygusunu besleyerek, örgütleyerek güçlendirmeyi amaç edindi. Güçlünün daha güçlü, zayıfın daha da zayıfladığı günümüzde sistemin yaratığı bu eşitsizliği karaya vuran denizyıldızları misali olduğu gibi bir tek denizyıldızı için bile olsa fark yaratmak istedik. Bu amaçla Samandağlı olup üniversite kazanan maddi durumu yetersiz arkadaşlara öğrenim süreçleri boyunca burs bağlama kararı aldık’ dedi. Sabri Kimyon, burs verdikleri öğrenci sayısının 480’i bulduğunu kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘Bu çerçevede halkımızın her kesimiyle temas içinde olmayı, toplumun en yakıcı sorunlarından birini tüm halkımıza ortaklaştırarak birlik içinde olmayı, yaşam döngüsünde ortaya çıkan ferdi ve toplumsal sorunlara karşı ortak bir akıl etrafında birlikte hareket etme inancını ve alışkanlığını geliştirmeyi hedefledik. Kuruluşumuzdan bu yana yaptığımız duyurulara halkımız karşılık verdi; üye oldu, bağış yaptı ve derneğin etkinliklere umut veren bir katılım gösterdi. Diğer yandan üniversite kazanan ve halen üniversitede okuyan öğrencilerimiz bu umut ışığına sarılarak derneğin amacını ve hedeflerini pekiştirdi. Derneğe burs başvurusu sayısı 480’i buldu. Sorumluluk artı. Gönül isterdik ki burs almak için başvuran tüm öğrencilerimize öğrenim bursu bağlayacak bir bütçeye sahip olalım. Ama dokuz aylık bir çalışmada 2012-2013 öğrenim süresi boyunca (8 ay) ayda 125 TL. den burs hakkı kazanan 83 öğrencimize bağladık. Mümkün olduğunca eğitim desteğine en çok ihtiyacı olan öğrencileri seçmeye çalıştık. Bunun için derneğin kurucu üyelerinden, üyelerden ve halktan oluşan komisyonlar kurduk. Bu başvuruları titizlikle incelemek ve karara bağlamak tahmin ettiğimizden daha uzun sürdü; çünkü başvuran tüm arkadaşlarımız bu desteğe ihtiyacı olan arkadaşlarımızdı. 480 kişi arasından en çok ihtiyacı olan 83 kişiyi bulmak epey zor oldu. Amacımız başvuran, ihtiyacı olan tüm öğrencilere burs sağlayabilmek.

Sevgili gençler, sizler bu toplumun en dinamik, en önemli unsurusunuz. Bu toplumun geleceği ve umudusunuz. Sizlerin eğitimine katkı sunmak bizler için onur. Ama bizler ve toplum için en büyük onur sizleri gelecekte kendi branşlarında en iyi yerde ve Kalem-Der ‘in yönetiminde görmek olacaktır. Sizlere başarılar diliyoruz. Derneğimiz her zaman sizin yanınızda olacaktır. Kalem-Der’le iletişiminizi kaybetmeyin. Tatillerinizde sizleri dernekte görmeyi, dernek bünyesinde sosyal projeler geliştirmenizi çok arzu ediyoruz. Sizler bu derneğin temeli ve geleceğisiniz’  Kalem Der Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sabri KİMYON, “ Bin kilometrelik yol bir adımla başlar” sözünü hatırlatarak, Bu yolun her adımını paylaştığı hayırseverlere ise şöyle seslendi:  ‘Bu vesileyle komisyonda yer alarak uzun ve titiz bir çalışma yapan tüm arkadaşlarımıza, derneğimizin yönetim kuruluna, kurucu üyelerine ve üyelerine; bize inanarak bizden desteğini esirgemeyen gönlü ve fikri zengin Samandağ halkına, hayırsever tüm işadamlarına, ATSO başkanı Sayın Hikmet Çinçin’e, Mevlut Gümüş’e, Hikmet Eryılmaz’a, Rasim Ray’a, Mithat Eryılmaz’a, Muhittin Eryılmaz’a, M. Ali ve Diyap Fırıncıoğulları’na, Süleyman Belge’ye, Servet Sat’a Mithat Kuk’a, Ekrem Kaplan’a, Mustafa Terzi’ye, Devrim Şahutoğlu’na, Salahattin Berrak’a, Sami Gözen’e, Fuat ve Tahsin Halbutoğulları’na, İlhan Kaplan’a, Sibel Kimyon’a, Nejdet Gümüş’e, M. Ali ve Suphi Işık’a, Mehmet Özçelik’e, Şefik Hüsnü Hadımoğulları’na, Şefik Hüzmeli’ye, Ali Yaprak’a, Şefik Fırıncıoğulları’na, Avnet Miççooğulları’na, Ganim Doğru’ya, Rüstem Arslan’a, Erdal Beyaz’a, Dr. Erdal Günay’a ve saymayı unuttuğum eğitim gönüllerine, bizimle birlikte bu yolda yürümek isteyen fikirdaşlarımıza, gönüldaşlarımıza; bu süreç de bize güvenen Kaymakamımız Sayın Süleyman Özçakıcı’ya bu derneği kurma fikrini veren ve kuruluşunun her kademesinde desteğini esirgemeyen CHP Milletvekili Sayın Refik Eryılmaz’a, etkinliğimize katılarak ve bağış yaparak bize destek veren Belediye Başkanı Mithat Nehir’e ve eşi Hülya Nehir’e, derneğin gelişiminin her kademesinde maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Sutaşı Belediye Başkanı sayın Ayhan Sağaltıcı’ya, Mızraklı Belediye Başkanı Sayın Mahmut Yüksek’e, Kuşalanı Belediye Başkanı sayın Süleyman Ray’a, Koyunoğlu Belediye Başkanı sayın Celal Güzel’e, Tomruksuyu Belediye Başkanı sayın İbrahim Dinler’e, Tekebaşı Belediye Başkanı Mehmet Işık’a, Mağaracık Belediye Başkan Vekili sayın Mesut Nural’a, tüm sivil toplum

CHP Milletvekili Refik ERYILMAZ, Kalem-Der’le gençlerin tarikatların emlerline alet olmalarına engel olduklarını belirterek, ‘ Öncelikle emeği geçen ve bizleri yalnız bırakmayan tüm Samandağ Halkına, Hayırseverlere, işadamlarına ve Milletvekili arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Biz bu derneği kurarken önceliğimiz maddi durumu iyi olmayan üniversite öğrencisini bu zor durumdan kurtarmaktır. Ayrıca Üniversitelerde belli vaatlerle gençlerimizi kandıran tarikatçıların emellerine alet olmasını engellemektir’ dedi..

Birçok iş adamının ve Sivil toplum kuruluş dernekleri yöneticilerinin katıldığı tanışma faslı içilen çaydan sonra son buldu.

 

KALEM-DER DE ÇAY KEYFİ haberi 11 Şubat 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  135285 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle