KALİTE YOLCULUĞU MASAYA YATIRILDI

Mustafa Kemal Üniversitesi, yeniden yapılandırma politikaları çerçevesinde gerçekleştirmek istediği kalite çalışmalarında standartlarını yükseltmeyi amaçlıyor.
KALİTE YOLCULUĞU MASAYA YATIRILDI
Bu hususta önemli adımlar atan üniversitemiz, bünyesindeki akademik ve idari birimlerinde, gerek insan kaynağı gerekse teknolojik hizmetler konusunda baştan aşağı anlayış değişikliğine gidiyor. Halen birçok alanda verilen hizmet içi eğitimlerle özellikle idari personele nitelikli hizmet akışı refleksini kazandırmaya çalışan Mustafa Kemal Üniversitesi, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yetkililerini üniversiteye davet ederek yapılan çalışmaları dış denetime açıyor. Kalite yolculuğu doğrultusunda çıkılan bu yolda önemli kazanımlar elde eden üniversitemiz, mercek altına alınan hizmetlerini Türk Standartları Enstitüsü (TSE) kalitesiyle de tescillemek istiyor. Türk Standartları Enstitüsü, Türkiye’deki kurum ve kuruluşların kendi kalite çalışmalarını kıyasladığı ve sıklıkla başvurdukları tarafsız bir kuruluş olarak faaliyetlerini yürütüyor. Mustafa Kemal Üniversitesi de TSE’ye gerekli başvurularını yaparak akademik ve idari birimlerdeki denetimlerle kalite politikalarında somut adımlar atıyor. 4 gün sürecek denetimler öncesi üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder’in başkanlığında 24 Haziran’da gerçekleşen ve Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Meslek Yüksekokul ve Yüksekokul Müdürleri’nin yanı sıra idari kadrodaki yöneticilerin de hazır bulunduğu “Dış Denetim” açılış toplantısında TSE yetkilileriyle birlikte kalite yolculuğu masaya yatırıldı. Halihazırda bugüne kadar yapılan kalite çalışmalarının sunumlar eşliğinde TSE yetkilileriyle paylaşıldığı toplantıda konuşan üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder; Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile birlikte gerçekleştirdikleri toplantının, Üniversitenin kalite anlayışının, kültürünün, geliştirilerek geleceğe doğru taşınması çabalarında önemli bir adımı oluşturduğunu söyledi. Mustafa Kemal Üniversitesi’nin yöneticisi olarak 3,5 yıldır fikri ve idari anlamda gelinen noktanın gerçekten gurur verici olduğunu dile getiren Rektör Güder, bu başarının akademik ve idari kadrodaki yöneticilerle gerçekleştirildiğini vurguladı.Kalitenin bir kurum kültürü olduğunun altını çizen Rektör Güder, “Kalitenin aldığımız bir nefes gibi, içtiğimiz bir bardak su gibi her zaman yanı başımızda bulunması gereken bir öneme sahip olduğunu düşünüyorum.” ifadesini kullandı. 
 
Yapmaya çalıştıkları şeyin sadece hizmetlerin standardını yükseltmek olmadığını sözlerine ekleyen Rektör Güder, aynı zamanda kurumsal standartların yükseltilebilmesi ve belirli bir noktaya getirilebilmesi için de uğraş verdiklerini belirtti. Bunun için bir strateji uyguladıklarını ve hazırladıkları eylem planıyla da bu stratejiyi adım adım hayata geçirdiklerini söyleyen Rektör Güder, “Bunlar içerisinde en önemli şey kurumsal standartların genel anlamda hayata geçirilebilmesi. Bu iyi bir yönetişim anlayışını gerektiriyor. Bu anlamda akademisyenlere ve idari personele çokça seslenmeye gayret ettim.  Tüm fakülteleri ve diğer bölümleri dolaşarak yaptığım sunumlarla kurum kültürü anlayışını anlatmaya çalıştım.” sözleriyle de kurum kültürünün önemine dikkat çekti.Üniversitenin etik anlayışına da dikkat çeken üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder bu konuda ise şunları aktardı: “Bu çalışmaların en başında her şeyin mutlaka bir etik anlayış üzerinden yürütülmesi ve bu etik sorumluluğun kişilerde yer alması gerekiyor. Zira uygulamalarımızın tamamında insan onurunu ve insan saygısını esas alan ve idari değerlendirmelerin hayata geçirilebilmesi için mutlaka ve mutlaka etik duyarlılığın, etik sorumluluğun içimizde bulunması zihnimizde her daim yer etmesi gerekiyor.”Toplantıya katılan TSE Çukurova Bölge Koordinatörü Mehmet Uğur Özdeniz ise ISO 9001:2008 kalite çalışmaları kapsamında ele alınan belgelendirme prosedürü ve sürecinden bahsetti. Gizlilik esasına uyarak hareket edeceklerini aktaran Özdeniz, birimleri ziyaret edip birimlerle ilgili hizmetleri inceleyeceklerini ve uyulması gereken kuralları anlatacaklarını dile getirdi. Mustafa Kemal Üniversitesi’nde 4 günlük tetkik süreci gerçekleştireceklerini belirten Özdeniz, elde ettikleri bulguları değişik aşamalarla değerlendireceklerini ve ortaya çıkan sonucu da kalite yönetim birimiyle gözden geçireceklerini ifade etti. Özdeniz, buradaki amaçlarının kuruluşun kalite yönetim sisteminin etkin bir şekilde uygulanıp uygulanmadığını görebilmek ve bu izlenim süreci içerisinde de buldukları bulguları çalışanlarla paylaşmak olduğunu sözlerine ekleyerek, “Buraya gelip sizlerin yapmış olduğu çalışmalardaki eksikleri, hataları bulmak gibi bir anlayışımız veya düşüncemiz yoktur. Birlikte üniversite yönetiminin kalite şartlarını nasıl daha iyi hale getirebilirizin gayreti içerisindeyiz.” diye kaydetti.