KALKINMANIN TEMEL ŞARTI EĞİTİM VE ÖĞRETİMDİR

 Vali Lekesiz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.
KALKINMANIN TEMEL ŞARTI EĞİTİM VE ÖĞRETİMDİR
Eğitim, temeli ailede atılan, insanın doğumundan ölümüne kadar hayatı boyunca öğrendiklerini kapsayan, bireyleri öngörülen hedefe yönelten, onlara bilgi, beceri ve davranış değişikliği kazandıran uzun bir süreçtir.- 
Eğitim sorunlarını çözen milletler; kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo-ekonomik alanda da kalkınmış ve ilerlemiştir. Eğitime gereken önem ve ilgiyi göstermeyen milletler, başka milletlerin kölesi olmaya mahkûmdurlar. Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir.
 
 
Eğitimin fonksiyonlarını yerine getirmesi ve toplumsal gelişimin hız kazanması, her şeyden önce kalkınmanın anahtarı konumundaki öğretmenlerin gayretlerine bağlıdır. Bu nedenle eğitim, tüm ülkelerin daima özel ilgi ve duyarlılık gösterdiği bir konudur. Bu süreçte biliyoruz ki en büyük yük, eğitimin temel unsuru olan fedakâr öğretmenlerimizin omuzlarındadır. Eğitim sisteminin temel taşını oluşturan öğretmenlik, dünyanın her ülkesinde en onurlu ve en itibarlı bir meslektir.
B
u kutsal mesleğin temsilcileri, değeri hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar büyük fedakârlığın timsalidirler. Öğretmenlik esasen bu ülkeye ve yeni nesillere adanmış bir hayatı da ifade etmektedir. Yeni nesilleri, bu manada ülkenin geleceğini emanet ettiğimiz eğitim ordumuzun varlığı, milletimize daima güven vermektedir. Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Başöğretmenlik’ unvanının verildiği bu 24 Kasım gününde, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmada en büyük desteği veren değerli öğretmenlerimizin fedakârlıklarının her türlü takdirin üzerinde olduğunu belirtmek isterim. 
Kadim değerlerin günübirlik çıkarlara feda edildiği günümüzde bu kutlu sanatı ilimiz genelinde en güzel biçimde icra eden fedakâr öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlar, görevi başında şehit olan öğretmenlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anarken, görevi başındaki tüm öğretmenlerimizin başarı dolu çalışmalarının devamını dilerim.'