Kalp sağlığı için pedal çevirdiler

Defne hastanesi öncülüğünde organize edilen ,Hatay Büyükşehir Belediyesi,Palladium Antakya AVM,Bisikletliler derneği Antakya temsilciliği ve Hatay gönüllüler konseyi’nin desteklediği  “Sağlıklı Bir Kalp İçin Hareket Edelim” isimli sosyal sorumluluk projesi kapsamındaki bisiklet turu yoğun katılım ile gerçekleşti.
Kalp sağlığı için pedal çevirdiler
 Düzenlenen etkinliğe HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mehmet Mursaloğlu, Defne hastanesi yönetim kurulu başkanı Barbaros Taşar,Defne hastanesi Genel Müdürü Fazıl Altunay, Palladium Antakya AVM müdürü İhsan Ertuğ Turan, Defne Hastanesi Halkla İlişkiler Müdüresi Pınar Rende,Bisikletliler derneği Antakya temsilciliği başkanı Ethem Baklacı ,çok sayıda kurum ve STK temsilcileri ile gençler katılım gösterdi.Palladium Antakya Avm önünden start alan , Stadyum, Atatürk caddesi,Kavaslı,Defne Hastanesi,75.yıl bulvarı,Rüstem Tümer Paşa caddesi,Fatih caddesi,Adnan Menderes caddesi,İnönü caddesi,Sümerler,Yeloğlu köprüsü,Gündüz caddesi ve Atatürk anıtında finalin yapıldığı 7.5 kilometrelik bisiklet turuna vatandaşlarda yol boyunca  alkışları ile destek verdi.Defne Hastanesi genel müdürü Fazıl Altınay yaptığı konuşmasında :” Defne Hastanesi verdiği kaliteli sağlık hizmeti ile hastalarına şifa verirken özellikle son dönemde yaptığı yatırımlarla çok daha geniş kitlelere ulaşabilme başarısı yakaladı. Açık kalp ameliyatlarının yapıldığı “Kalp sağlığı merkezi” , ışın ve kemoterapi tedavilerinin yapıldığı “kanser tedavi merkezi” ve daha ileri bir tedavi gerektiren Gastroloji ve Endokrin üniteleri ile  “ÜST HASTANE” olma hedefine ulaştı.   Bütün bu hizmetler verilirken “sosyal sorumluluk projeleri” kapsamında çalışma tempomuzu hep yükselttik. Bu amaçla “SAĞLIKLI BİR KALP İÇİN HAREKET EDELİM” sloganı ile Bisiklet etkinliği düzenledik.
Yaşadığımız yüzyılda ki  Teknolojik gelişimler, Bilgiişlem ve telekominikasyonalanındaki hızlı değişim ve gelişimler maalesef toplumu hareketsizliğe yitiyor.Bütün bunlara ek beslenme alışkanlıkları ve obezite kalp sağlığını tehdit ediyor. Etkinliğimizin amacı, kalp damar hastalıklarını önlemek için kamuoyunu bilinçlendirip farkındalık yaratmak.  Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz etkinliğimizi geleneksel hale getirip önümüzdeki yıllarda da  çok daha geniş katılımla sürdürmeği düşünüyoruz. Etkinliğimize büyük destek verip projemizi sahiplenen Antakya Bisikletliler derneği yönetici ve üyelerine çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca Hatay büyük şehir belediye başkanımız sayın LÜTFÜ SAVAŞ ‘ a PALLADIUM AVM  Yöneticilerine destek ve katılımları için  Defne Hastanesi yönetimi adına çok teşekkür ediyoruz.”dedi.Kalp damar hastalıklarını önlemek ve risk faktörlerini kontrol altına almak için, halkı bilinçlendirmek ve motive etmek maksadıyla düzenlenen etkinlikte Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş gençlerle birlikte, bisikletle şehir turu attı.Düzenlenen etkinlikte konuşan Başkan Savaş, “değerli kurum ve kuruluşların temsilcileri ve çok kıymetli iştirakçi kurumlarımız, değerli gençlerimiz ve sevgili çocuklar, eskiden ben Antakya’da tüm cenazelere gidiyordum. Genç vefat edenlerin çoğu kalp krizinden ölüyordu, bir kısmı da kanserden gidiyordu ama birinci hastalığımız kalp kriziydi. Tabi Hatay'ın çoğunluğu aynı şekilde, Türkiye'nin de sorunu teknoloji, ne kadar gelişirse gelişsin biz bu teknoloji ve bilime ayak uyduramıyorsak ve onun dediğini yapmıyorsak hem erken ölümlerin hem de çocukların annesiz ve babasız kalmasının önüne geçemeyiz. Bize düşen görev spor yapmak, ya yürüyüş yapacağız ya da pedal çevireceğiz en kolayı bu, bunu yaparken kaslarımız dinamik oluyor yağı bertaraf ediyoruz. Aynı zamanda kalp damarlarımız daima açık oluyor hep yeşil de oluyor ne kırmızı ışık yanıyor nede sarı ışık yanıyor o yüzden yeşilden şaşmayacağız arkadaşlar, bu neden bisiklet binmeye devam edeceğiz. Bu güne öncülük eden kurum kuruluşlarımızı tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Bundan sonra devamını diliyorum, ellerine sağlık diyorum. Pedal süren arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz. Nice etkinliklere diyoruz, nice pedal çevirmelere diliyoruz. Herkesin ayağına sağlık arkadaşlar” dedi.Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar arasında 20 kask ve 2 bisiklet hediye çekilişi yapıldı. İlk çekilişi yapan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş çekilişin talihlileri Kadir Demirel ve Ali Özsoy’a bisikletlerini hediye etti.Katılımcılar ile birlikte çekilen hatıra fotografı ile etkinlik son buldu.
   Talip KÖLEOĞLU
Fotograflarla Hatay Editörü
        İRADE Gazetesi