KAMERUN’DAN BELEDİYE BAŞKANLARI SAVAŞ’I ZİYARET ETTİ

Kamerun’dan şehrimize gelen belediye başkanları, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

KAMERUN’DAN BELEDİYE BAŞKANLARI SAVAŞ’I ZİYARET ETTİ

Başkan Savaş’ın makamında gerçekleşen ziyarete, Kamerun’da Belediye Başkanlığı yapan Danıel Tsakem, Norbert Yougang, Victorngueko, Jean Pierre ve Tsiaze Fozang ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanlığı’ndan Şahin Çetin ve Tuğba Selbes katılım gösterdi.

Ziyarette konuşma yapan Belediye Başkanı Danıel Tsakem, Kamerun’da birçok yer altı kaynağın ve doğal güzelliklerin bulunduğuna dikkat çekerek, “Petrol ticareti sınırlı olan ülkemizde bol miktarda balık vardır. Kereste, kahve, kakao, pirinç, mısır üretilir ve ihraç edilir. Tarım sektörü ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Tarım elle yapılıyor ve makine kullanılmıyor” dedi. Kamerunlu Belediye Başkanı Danıel Tsakem, Türkiye ile Kamerun arasındaki ticari ilişkilerin henüz gelişmediğine dikkat çekerek, Türkiye’ye ilk kez geldiklerini vurguladı. Başkan Tsakem ayrıca, “En büyük şehir ve limanımız Duala’dır.
 Kamerun’da üniversitemiz vardır. Kültür ve spor başta olmak üzere çeşitli alanlarda çalışmalar yapıyoruz” dedi.Kamerunlu Belediye Başkanlarından oluşan heyetin yapmış olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Antakya’nın tarihi ve doğal güzelliklerinden söz ederek, 4 yıllık dönemi boyunca kentte gerçekleştirilen hizmetleri anlattı. Konuklarını medeniyetler şehri Antakya’da ağırlamaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Savaş, “Antakya üç semavi dine mensup kişilerin sevgi ile kardeşçe yaşadığı bir şehirdir. Şehrimizde barış ve hoşgörü hâkimdir. Tarihi yapısı ve mevcut doğal güzellikleri ile örnek gösterilecek bir güzelliğe sahip olan Antakya’da belediye başkanı olarak görev yapmaktan gurur duyuyorum ve Antakya’nın daha fazla gelişmesi ve güzelleşmesi için tüm gücümüzle çalışıyor, hizmetlerimize ara vermeden devam ediyoruz” dedi.Kamerun’lu Belediye Başkanları, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’ı Kamerun’a davet ettiler. Karşılıklı fikir alış verişinin yaşandığı ziyaret sonrasında Başkan Savaş, konuk Kamerunlu Belediye Başkanlarına ipek şal ve kravat hediye eti. Başkan Savaş ayrıca, konuk heyet ile birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.