KANAAT ÖNDERLERİ İLE TALASEMİ TOPLANTISI

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, kanaat önderlerinin da hazır bulunduğu talasemi hastalığıyla mücadele toplantısı gerçekleştirdi.
KANAAT ÖNDERLERİ İLE TALASEMİ TOPLANTISI
 Lekesiz, Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, her bir talasemi hastasının devlete ortalama maliyetinin yaklaşık bin doları bulduğunu ifade etti.
     Yeni doğan talasemi taşıyıcısı çocuk sayısını sıfıra çekilmesiyle etkin bir mücadele verdiklerini belirten Lekesiz, sağlık müdürlüğü ve sivil toplum kuruluşlarının etkin olarak sürdürdüğü mücadelenin daha derinlemesine sürdürebilmek için ilgili kurum ve kişilerle bu konuyu incelemenin daha faydalı olacağı fikrini taşıdıklarını kaydetti.
 

     Lekesiz, insan sağlığının her şeyden kıymetli olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:
     ''Bütün hastalıklarla toplumun bütün birimleriyle beraber mücadele etmek lazım. Talas
emide de alttan gelen yeni doğan sayısının sıfıra çekilmesinin mümkün olduğunu düşünüyorum. Kentte 2 bin talasemi taşıyıcısı, bin 920 de talasemi hastası bulunuyor. İl çapında bu hastalıkla mücadele edilmezse bu sayı artar. Fakat sevindirici olan son dönemde talasemi hasta sayısının oldukça düşmüş olması. Biz bunu sıfıra çekmenin mücadelesini veriyoruz.''
     Sağlık Müdürü Bayram Kerkez de bu sorunu bütün boyutlarıyla ele almayı ve bu önemli halk sağlığı sorununu bitirmeyi hedeflediklerini belirtti.
     Sağlık müdürlüğü olarak hastalıkla etkin bir mücadele verdiklerini belirten Kerkez, mücadele bırakıldığı an yeni doğan bebeklerde bu hastalığın baş gösterebileceğini ifade etti.
 
 
     Toplantıya Vali Yardımcısı Kadim Doğan, Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, Müftü Mustafa Sinanoğlu, Alevi dedesi Şıh Hasan Eskiocak ve sivil toplum kuruluşlarının bazı temsilcileri katıldı.