KAPLUMBAĞA DEFNE GÖREVİNİ TAMAMLADI

 Samandağ ilçesinden üzerine yerleştirilen uydu takip cihazı ile denize bırakılan ve 'Defne' adı verilen yeşil deniz kaplumbağası görevini tamamladı.
KAPLUMBAĞA DEFNE GÖREVİNİ TAMAMLADI
7 Ağustos 2012 günü sırtına yerleştirilen uydu takip cihazı ile denize bırakılan kaplumbağa Defne'den son günlerde haber alınamamasının nedeninin uydu takip cihazının süresinin dolması olarak tahmin ediliyor. Samandağ Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği'nce ilçeye gelen Chelonia Mydas olarak bilinen yeşil deniz kaplumbağalarının göç yollarının ve yaşam alanlarının belirlemesini sağlayarak, bilimsel veriler elde etmek amacıyla, 7 Ağustos 2012 tarihinde uydu cihazı takılıp denize bırakılan kaplumbağa Defne görevini tamamladı.
Defne adı verilen kaplumbağanın, denize bırakıldığı ağustos ayından itibaren gönderdiği sinyallerde yeşil deniz kaplumbağalarının, yavrulama dönemini tamamlamalarının ardından, kıyıya yakın Suriye-Lübnan-İsrail ve Mısır hattını takip ederek Mısır'ın Bardawil Gölü'nde kışladıkları tespit edildi. Elde edilen verilerin, deniz kaplumbağalarının göç yolları ve yaşam alanlarının korunmasına ilişkin birçok yeni bilimsel çalışmalara kaynak olması bekleniyor.