Kaptan-ı Deryalar Yetiştirecek Fakültenin Temeli Atıldı

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) İskenderun Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Fakültesi'nin temeli törenle atıldı.

Kaptan-ı Deryalar Yetiştirecek Fakültenin Temeli Atıldı
MKܒnün İskendurun Kampüsü içerisinde inşa edilen ve 14 milyon 300 bin liralık bir yatırımla gerçekleştirilecek Barbaros Hayrettin Denizcilik Fakültesi binasının temel atma töreni renkli görüntülere sahne oldu. Hatay Celalettin Lekesiz denizcilik fakültesinin sadece Hatay için değil Türkiye için önemli bir proje olduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu: “Sadece ilçemiz, ilimiz için değil ülkemiz için de önemli bir proje daha hayata geçmiş olacak. Sayın Rektörümüz,Erzin ’den Samandağ’ına kadar, Hassa’dan Yayladağı’na kadar, doğudan batıya, kuzeyden güneye, ilimiz genelinde, hemen her alanda ilimizin ihtiyaçlarına odaklanarak, doğru tasarlanmış projeleri; başta devletimiz, hükümetimiz ve iş dünyamızın değerleri mensuplarının destekleri ile hayata geçiriyor. Bunun için Sayın Rektörümüze ve çalışma arkadaşlarına huzurlarınızda teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.
MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, İskenderun’un bulunduğu yer açısından bir denizcilik üssü olabilecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi. Prof. Dr. Güder, “Türkiye’de 10 denizcilik fakültesinden bir tanesinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Fakültenin açılışından sonra ilk aşamada 240 öğrenciyle eğitim hayatına başlayacağız. Projelendirme evresi yaklaşık bir yıl sürdü, proje 14 milyon 300 bin liralık bir yatırımı kapsıyor.” bilgisini verdi.

Kurulacak fakültenin özellikleri hakkında da açıklamada bulunan Prof. Dr. Güder şu ifadeleri kullandı: "Fakültemiz 4 katlı gemi şeklinde bir bina olacağından, bodrum katında 3 tane simülasyon odası, bir tane derslik ile 523 metrekarelik bir yemekhane; 1. katında idari bina ve bürolar, öğrenci işleri, 4 tane laboratuvar, 8 tane derslik ve 257 kişilik İskenderun’a hizmet edecek koferans salonu; 2. katında 100’er kişilik 2 ayrı konferans salonu, internet salonu ayrıca bir VIP hizmetler için şehrimize gelecek üst düzey misafirlerimizi karşılayıp burada hizmet verebileceğimiz bir VIP salonu, 4 adet laboratuar, 8 tane derslik, yine dekan ve dekan yardımcılarının çalışma ve toplantı odaları; 3. katında 22 ayrı akademisyen ve bölüm başkanı odaları; 4. katında ise 595 metrekarelik kantin ve teras ile yine akademisyenler için yemek salonu ve açık teras şeklinde bir donanıma sahip olacaktır."
Fakülte binasının KDV'siyle birlikte toplamda 14 milyon 300 bin liralık bir yatırımla gerçekleştirileceğinin altını çizen Prof. Dr. Güder, "Bu yatırımın bir milyon 500 bini İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ve Deniz Ticaret Sanayi Odamızın çok değerli katkıları ile gerçekleştirilmiştir. Huzurlarınızda bu katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum." dedi. Konuşmaların ardından MKÜ İskenderun Kampüsü Spor Tesisleri’nin açılış kurdelesi kesildi. Protokol ve akademisyenler tesis içerisindeki bir halı sahada şut denemesi yaptı. Spor tesisinin açılışının ardından Barbaros Hayrettin Denizcilik Fakültesi’nin temel atma törenine geçildi. Tüm protokolün birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiği törende binanın inşaatı için ilk düğmeye basıldı. Açılış töreninin ardından halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Programa katılan protokol de halk oyunları ekibine kısa süreli olsa eşlik etti. Tören davetliler için verilen kokteylle son buldu.İskenderun Kampüsü Spor Tesislerinin de açılışının gerçekleştirildiği programa Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf H. Civelek, AK Parti Milletvekili Orhan Karasayar, İskenderun Emniyet Müdürü Cengiz Başar, İskenderun İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Kamil Türkdönmez, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kavsak, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.