KARADAĞ Fahri Konsolosluk Açılış Töreni


Karadağ’ın Hatay, Osmaniye, Adana, Mersin illerini kapsayan Fahri Konsolosluk açılış töreni,  İskenderun Anemon Otel’de gerçekleştirildi.
KARADAĞ Fahri Konsolosluk Açılış Töreni
İki ülkenin marşlarının okunması ve Karadağ tanıtım filmi gösterimi ile başlayan törende, Tosyalı Holding İcra Kurulu Üyesi Şerif Tosyalı’ya Hatay başta olmak üzere 4 ili kapsayan Fahri Konsolosluk Beratı, Karadağ Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İgor Lukşiç tarafından verildi. Lukşiç, Karadağ’ın Türkiye’de açılan üçüncü fahri konsolosluğu olduğunu hatırlatarak, bunun; iki ülke arasındaki dostane ilişkileri daha da güçlendireceğini söyledi.Hatay’a gelecek olan Karadağ vatandaşları için fahri konsolosluğun bir kapı niteliğinde olacağını ifade eden Lukşiç, “Burası, Türkiye’de bulunan çok sayıdaki göçmen kitlesinin iletişim kanalı olacak, göçmenlerin kültür, gelenek ve anadillerini yaşatmaları adına yardımcı görev üstlenecek. Türkiye son yıllarda cazip bir yatırım hedefi olarak Karadağ’ı tanıdı ve bugün çok sayıda Türk şirketi Karadağ’da başarılı faaliyetlerine devam ederek Karadağ’ın ekonomik sistemine de katkıda bulunuyorlar. Bundan donra iki ülke arasındaki tarihi bağların güçlü olduğu kadar ticari bağlar da güçlenecektir.” diye konuştu.Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz de, medeniyetlerin buluştuğu, farklılıkların yüzyıllardır uyum içinde yaşadığı Hatay’da dost ülke Karadağ’dan gelen heyeti ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. İki ülke arasındaki kültürel ve tarihsel bağlara değinen Lekesiz, “Bu güçlü bağlar, Türkiye’nin Karadağ’ı ilk tanıyan ülkeler arasında yer almasıyla işaretini göstermiştir.” dedi.
 
Türkiye ile Karadağ arasındaki ekonomik ilişkilerin ise çok daha güçlü olması gerektiğine dikkat Lekesiz, “Çünkü iki ülke arasında turizm, ticaret ve sanayi başta olmak üzere pek çok alanda güçlü bir işbirliği potansiyeli var. İki ülke arasında başta vize muafiyeti olmak üzere pek çok konuya ilişkin anlaşmalar imzalanmış. Biz biliyoruz ki, bir ilin ve bir ülkenin ulusal ve uluslararası bağları güçlendirmesi, daha güçlü bir devlet kurması açısından önemli. Öyle umuyor ve temenni ediyorum ki bugünden itibaren Hatay ve Karadağ arasındaki bağlar daha da güçlenecek. Tören öncesinde sayın Başbakan Yardımcısı ve heyetle yaptığımız toplantıda, bundan sonra iki ülke arasında tarım, ticaret, turizm ve sanayi sektöründe iş adamlarının ve odaların karşılıklı ziyaretlerinin yararlı olacağı konusunu değerlendirdik. Her uzun yolculuk küçük bir adımla başlarmış. Bugün de hep beraber Hatay ile Karadağ arasında böyle uzun soluklu bir yürüyüşün adımını atmış olduk.” diye konuştu.Lekesiz, Tosyalı ailesinin üretim anlayışı, iş disiplini ve istihdama yaptığı katkı ile takdire değer bir aile olduğunu da ifade ederek,  Şerif Tosyalı’yı Fahri Konsolosluk görevinden dolayı kutladı.Konuşmaların ardından Lukşiç tarafından Şerif Tosyalı’ya Fahri Konsolosluk beratı takdim edildi. Şerif Tosyalı, kendisini bu göreve layık gören herkese teşekkür etti.Gecede sahne alan Medeniyetler Korosu da konuklara muhteşem bir müzik ziyareti sundu.Törene, Adalet Eski Bakanı Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar ve H.Bayram Türkoğlu,Karadağ Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ramo Braliç, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Kaymakamlar, işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.