KARAYOLU GÜVENLİĞİ VE TRAFİK HAFTASI KUTLAMALARI

 Trafik sorunlarını çözümlemek, ülkede trafik kazalarının önlenmesi ve kurallara uyulması konusuna dikkati çekmek amacıyla ''Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası'' kapsamında Hatay'da yürüyüş gerçekleştirildi.
KARAYOLU GÜVENLİĞİ VE TRAFİK HAFTASI KUTLAMALARI
  
       Atatürk Caddesinde başlayan yürüyüş, Vali Ürgen Parkı'nda oluşturulan stantlara kadar devam etti.
     Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, burada düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, trafik emniyetinin, üzerinde durulması gereken öncelikli konulardan olduğunu söyledi.
     Meydana gelen trafik kazalarının büyük çoğunluğunun nedeninin sürücü hatalarından kaynaklandığını ifade eden Mardinli, şöyle devam etti:
     ''Trafik kazaları sonucu her yıl çok sayıda insan hayatını kaybediyor ya da sakat kalıyor. Ölümlü, yaralamalı ve hasarlı trafik kazalarının meydana gelmemesi veya en asgari düzeye indirilmesi için trafik kurallarına uyulması büyük önem taşımaktadır.
     Ayrıca araç kullanırken alkolden uzak durulmalı ve emniyet kemeri kullanılmalıdır. Sürücülerin trafik işaret ve levhalarına uymaları, karayollarının standartlarının yükseltilmesi, araçların bakımının yapılması kazaların önlenmesini sağlamaktadır. İstenmeyen sonuçların yaşanmaması için herkese düşen önemli sorumluluklar var.''
     Mardinli, trafik kuralları konusunda çocuklara ve gençlere yönelik olarak verilen eğitici programların yoğunlaştırılması ve herkesin bilinçlendirilmesi kazaların azaltılması acısından etkili olacağını kaydetti.
 
     Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç da insanların toplu olarak yaşamaları sonucunda ortaya çıkan toplumsal sorunların en önemlilerinden birisinin trafik olduğunu belirtti.
     Hedeflerinin insanların güven içerisinde seyahat etmelerini sağlamak ve trafik kazalarının meydana gelmesini önlemek olduğunu ifade eden Kılıç, bu konuda sürücü ve yayalara da önemli sorumlulukların düştüğünü vurguladı.
     Hatay'da tescilli araç sayısının 350 bine ulaştığının altını çizen Kılıç, ''Hatay'da 2009 yılında 2 bin 534, 2010 yılında 2 bin 819 kaza meydana geldi. Kazalar sonucunda 2009 yılında 45, 2010 yılında da 20 vatandaşımız hayatını kaybetti. Uygulanan denetim, altyapı iyileştirmeleri ve yoğun eğitim faaliyetleri sonucunda meydana gelen trafik kazalarının artış hızında ve sayısında önemli ölçüde azalma sağlandı'' diye konuştu.
     Konuşmaların ardından öykü, şiir ve resim dalında dereceye giren öğrencilere, yılın ticari araç sürücülerine ve trafik görevlilerine plaket verildi.
 
     Törene Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Güven, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Vedat Çolak, Vergi Dairesi Başkanı Harun Dumlu, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.