Karayolu Trafik Güvenliği Toplantısı yapıldı

Karayolu Trafik Güvenliği ve Eylem Planı İl Koordinasyon Kurulu 3.Toplantısı Vali  Lekesiz’in başkanlığında  Valilik Toplantı Salonu’nda yapıldı.
 
Karayolu Trafik Güvenliği Toplantısı yapıldı
Toplantıya; Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Salih Güder, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Lokman Yeşilkaya, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yavuz Gördük, İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz ile diğer ilgililer katıldı.Vali Lekesiz, Sayın Başbakanımızın başkanlığında gerçekleşen Karayolları Güvenliği Yüksek Kurulu toplantısında; trafik kazalarında meydana gelen ölümleri azaltmak için trafik eğitimi, denetimi, ulaşım altyapısı, mevzuat, ilk ve acil yardım hizmetleri alanlarını kapsayan “Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı”nın uygulamaya konulması kararı alındığını hatırlatarak, bunun benzerinin ilimizde de yapılması için çalışmaların titizlikle devam ettiğini söyledi.
Lekesiz, “Biz de bu kapsamda ayaküstü doğrularla hareket etmek yerine, ilimiz genelinde takibe değer bir “Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı” oluşturalım dedik. Bunun için üniversitemizden bir hocanın moderatörlüğünde ilgili kurum ve kuruluşlarımızın katkısıyla bir yol haritası oluşturalım, il genelinde ilgili kurum temsilcilerinin de katılacağı toplantılara, vatandaşın, mahalle muhtarının, sivil toplum örgütlerinin, derneklerin katılımını sağlayarak onların da önerilerini alalım, çarpıcı görsellerle desteklenen 15-20 dakikalık sunumları toplantılarda kullanalım, söz konusu yol haritasında ilgili kurum ve kuruluşların ne tür görevi ve sorumluluğu olacak, ne tür yükümlülükler yüklenilecek bunları planda belirtelim, düzenlenecek eğitimlerde görevlendireceğimiz eğitimcileri de eğitelim, onlar da il genelinde eğitime katkıda bulunsun, Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı, Rektör, İl Jandarma Komutanı ve İl Emniyet Müdürü’nün konu ile ilgili görüşlerinin alındığı birkaç cümlelik spot filmler hazırlayalım ve yayınlanmasını sağlayalım, afiş, el ilanı ve benzeri materyallerle konuya dikkat çekici sloganlar hazırlayalım, tüm bu çalışmaların yazılı ve görsel basında yayınlanmasını sağlayalım demiştik. Öte yandan sivil toplum örgütlerinin ve kanaat önderlerinin Karayolu Trafik Güvenliği Stratejik Planı’na hem sahiplenme hem öneriler açısından desteklerini alalım demiştik. Bu toplantımızda sözünü ettiğimiz konularda hangi noktaya geldiğimizi, çalışmaların ne aşamada olduğunu paylaşacağız. Yararlı bir toplantı olmasını diliyorum.” dedi.