KARAYOLU YOLCU TAŞIMACILIĞI 2. BÖLGE TOPLANTISI -ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM:

''ARTIK DÜNYA BİZİM PAZARIMIZ. UFKUMUZU PAZARIMIZI FARLARIMIZI DOĞU, BATI, KUZEY, GÜNEYE ÇEVİRELİM. KÜRESEL DÜŞÜNMEYE MECBURUZ''
KARAYOLU YOLCU TAŞIMACILIĞI 2. BÖLGE TOPLANTISI -ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM:
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin taşımacılık sektöründe dünyanın sayılı ülkelerinden birisi olduğunu belirterek, ''Artık dünya bizim pazarımız. Ufkumuzu, farlarımızı, doğu, batı, kuzey, güneye çevirelim. Küresel düşünmeye mecburuz. Otobüs taşımacılığı konusundaki birikimlerimizi ve deneyimlerimizi artık ihraç etmemiz gerekiyor'' dedi.
     Yıldırım, Türkiye Otobüs Federasyonu (TOFED) tarafından düzenlenen ''Karayolu Yolcu Taşımacılığı 2. Bölge Toplantısı''nda yaptığı konuşmada, özellik son 30 yıldır dünyanın bilişimin hayatımıza girmesiyle çok hızlı değiştiğini, küreselleşme olgusunun daha hızlı yaşanmaya başladığını söyledi.
     Ekonomiler arasındaki duvarların kalktığını, artık pazarların giderek daha çabuk bütünleştiğini ifade eden Yıldırım, yük ve yolcu taşımacılığının hareketlendiği bu ortamda hizmet sektörünün önemli ayaklarında biri olan ulaştırma faaliyetlerinin de eski alışılmış olanlardan değişiklik gösterdiğini kaydetti.
     Ulaştırma türlerinin hepsinde olduğu gibi karayolu ile yapılan yolcu taşımacılığında da son 20 yılda değişiklikler yaşandığını ve insan odaklı taşımacılığın öncelik kazandığını vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:
     ''Taşımacılık politikaları oluşturulurken, yeni hedefler dikkate alınırken hep merkezde insan yer alıyor. Bu anlamda ülkemizde yolcu taşımacılığında da insan odaklı taşımacılık politikaları gelişti. Ülkemiz yolcu taşımacılığında dünyanın lider ülkesi konumuna yükseldi. Karayolu Taşıma Kanunu ve yönetmeli başta olmak üzere sektörde kalitenin, kurumsallaşmanın geliştirilmesi yönünde köklü ve sektörü daha ileri taşıyacak düzenlemeler yapıldı. Dünya ekonomisindeki bu hızlı değişim ve gelişmeler sektördeki hareketliliğin artarak devam edeceğini haber veriyor. Milli ekonomilerde bir puanlık değişiklik taşımacılık sektöründe 1.2 puan olarak yansıdığını dikkate alırsak sektörün gelecekte ne kadar büyük fırsatlara sahip olduğunu tahmin edebiliriz.
     Artık ülkemizde kurumsallaşmaya, küresel ve bölgesel rekabete yönelik yapılan düzenlemeler meyvesini vermeye başladı. Bugün artık bu değişikliklerin gereğini yerine getirmek için, haklı ile haksızı, uyan ve uymayanı aynı kefeye koymamak için denetimlerin arttırılması talebi geliyor. Bu reform niteliğindeki değişikliklere sektör sahip çıktı.''
    
     -''OTOBÜS TAŞIMACILIĞIMIZA HERKES GIPTAYLA BAKIYOR''-
    
     Yıldırım, 25 Şubat 2004'de yürürlüğe giren ve 5 yıl boyunca uygulamada elde edilen tecrübe ve sektörden gelen önerilerle karayolu taşıma kanunu yönetmeliğini 2009 yılının haziran ayında güncelleştirdiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:
     ''5 yıllık deneyimlere bu yönetmelikte yer verdik ve yolcu taşımacılığı başta olmak üzere terminallerde bulunması gerekenler ve verilmesi gereken hizmetlere yönetmelikte yer aldı. Ülkemizin yolcu taşımacılığında tüm dünyada söz sahibi ve belirleyici olmasına inandığımız Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği'nin (IPRU) ülkemizde kurulmasına son derece önem veriyoruz. Bu konuda taslak yönetmeliği hazırladık. Bunun hayata geçirilmesi için bölgesel ve uluslararası lobi çalışmalarına hız vereceğiz. Bu konuda çalışmaları hızlandırmak için sektör temsilcilerinden ışık ve hareket bekliyoruz.
     Bu otobüs taşımacılığının uluslararası bir organizasyonu. Bu da Türkiye'ye yakışır. Çünkü tarifeli taşımacılık yapan böyle bir sektör dünyanın hiçbir yerinde yok. Bizim otobüs taşımacılığımıza herkes gıpta ile bakıyor. Gün bunu küreselleşmeye uygun olarak ihraç edebilmektir. Bölgesel küresel iş yapan firmaların sayısını arttırmaktır. Artık dünya bizim pazarımız. Ufkumuzu, farlarımızı, doğu, batı, kuzey, güneye çevirelim. Küresel düşünmeye mecburuz. Otobüs taşımacılığını konusundaki birikimlerimizi ve deneyimlerimizi artık ihraç etmemiz gerekiyor.''
     Suriye ile vize uygulamasının kaldırılmasının ardından bu ülkeye yapılan tarifesiz taşımalarda yüzde 50'den fazla artış olduğuna dikkati çeken Yıldırım, yaklaşık 14 bin aracın burada çalıştığını söyledi.
     Yıldırım, Suriye'nin tarifeli otobüs taşımacılığını kendi ülkesine yaymak istediğini vurgulayarak, bununla ilgili ilk adımın atıldığını, Halep'te bu yılın sonunda terminal kurulacağını kaydetti.
     Sektörün önemli sorunlarından olan karayolu taşımacılığında mali sorumluluk sigortasının artık kaza başına olacağını müjdesini de veren Yıldırım, bununla ilgili düzenlemelerin kısa süre içerisinde yapılacağını ve haksız taleplerin ortadan kaldırılacağını belirtti.
     Elektronik ortamda bilet satış sisteminin kurulmasına olumlu baktıklarını vurgulayan Yıldırım, bu konuda çalışmaları başlattıklarını da söyledi.
     Yıldırım, sektörün isteği olan karayolu taşımacılığında mevcut belgeleri kapsayan tek belge uygulamasıyla ilgili de konunun olabilirliğini araştıracaklarını kaydetti.
     Sektöre yaptıkları en önemli desteklerden birinin de bölünmüş yollar olduğunu vurgulayan Yıldırım, bu yollar sayesinde fazla yakıt kaybı ve zaman kısalttıklarını belirtti.
     Araç muayene sisteminin ülkenin gurur kaynağı olduğunu, Avrupa'dan daha ileri durumda bulunduğunu ifade eden Yıldırım, 10 milyon 500 bin civarında aracın muayeneden geçtiğini söyledi.
     TOFED Genel Başkanı Rüştü Terzi de sektörün dev adımlarla büyümeye devam ettiğini kaydetti.
     Şuan Hac dönemi olduğunu vurgulayan Terzi, Suudi Arabistan'a giden araçların bekletilmeden bir an önce kapılarda işlemlerinin yapılmasını istediklerini belirtti.
     Karayolu taşımacılığı konusunda oskarların verilmesini de talep ettiklerinin altını çizen Terzi, bu konuda Ulaştırma Bakanı'ndan destek beklediklerini söyledi.
     Ottoman Otel'de düzenlenen etkinliğe, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, AK Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Fevzi Şanverdi ile Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, sivil toplum örgütü üyeleri ile sektör temsilcileri katıldı.