Katil vaaaar hırsız vaaaar sağlık yooook

Hatay’daki sağlık çalışanları Antakya Devlet Hastanesi önünde Tıp Bayramı, Berkin Elvan ve yolsuzluklarla ilgili olarak ortak bir basın açıklaması düzenledi.
Katil vaaaar hırsız vaaaar sağlık yooook
Türk Tabipler Birliği, Türk Diş Hekimleri Birliği, SES, DEV SAĞLIK İŞ, Türk Hemşireler Derneği, Ebeler Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları, TÜMRAD DER, TMRT DER’in ortak düzenlediği ortak eylemde basın açıklamasını okuyan Hatay Tabipler Odası Başkanı Dr. Cengiz Haksöz,  “Her yer hırsızlık, her yer yolsuzluk, rüşvet, her yerde çürüme kokusu. Polisin, kafasından vurarak öldürdüğü 14 yaşında bir çocuğumuzun acısı sardı yüreğimizi. Yasını tutmak, gönlünce ağlamak isteyen insanlara dahi izin verilmiyor. Acısını yaşamak isteyen insanların kafası kırılıyor, gözü çıkarılıyor, onlara hakaret ediliyor” eleştirisinde bulundu.15 yaşında hayata veda eden Berkin Elvan’ın yasının tutulmasına dahi izin verilmediğini basın açıklamasında yer veren Dr. Haksöz, konuşmasını şöyle sürdürdü:“Berkin’in gülen gözleri, güzel yüzü bütün anlamlı haliyle bize bakıyor. “Bir şeyler yapın” diyor, “ben sadece ekmek alacaktım” diyor, “kafamı kırdılar” diyor, “ben daha çok yaşayacaktım” diyor. Onu hayatta tutamadık, içimiz sızlıyor.  Bugün “Tıp Bayram”ıymış öyle mi? Tıp mı bıraktınız, sağlık mı bıraktınız? Hangi derdimizden söz edelim? Böylesi bir ortamda nasıl sağlık hakkından, hekimlikten, hemşirelikten, söz edelim?
 
İnci dişleriyle bir çocuk, gözümüzün önünde kafasından vurulup, eriyip giderken ağız diş sağlığından nasıl söz edebiliriz ki?”Sağlığın her insan için doğuştan gelen bir hak olduğunu ve mesleklerini özgürce yerine getiremediklerini dile getiren Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Cengiz Haksöz, tepkilerini şöyle dile getirdi:“Gaz odasına dönmüş kentlere, TOMA’ya, Akrep’e, plastik mermiye, kimyasal gazlara, her türlü Polis şiddetine karşı çıkıyoruz. Sağlık hizmeti almak herkesin, göstericilerin de hakkıdır diyoruz, göstericilere ilk yardım hizmeti verdiğimiz için suçlanıyoruz. Mesleğinin gereğini yerine getiren sağlık çalışanlarını hapse atacak, altından kalkamayacağı para cezaları verecek yasalar çıkarıyorlar. İnsanlıklarının, mesleklerinin gereğini yerine getirdikleri için Ankara ve Hatay Tabip Odalarının yönetim ve onur kurullarını görevden almak için dava açıyor bu ülkenin “Sağlık” Bakanlığı.”