KAZI ÇALIŞMALARINDA ASLAN İNSAN FİGÜRLÜ HEYKEL BULUNDU

Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Demirköprü köyü yakınlarında bulunan ve kazı çalışmaları devam eden Tell Tayinat höyüğünde Neo Hitit dönemine ait olduğu tahmin edilen Aslan ve onu kontrol eden insan figürlü heykel bulundu.
KAZI ÇALIŞMALARINDA ASLAN İNSAN FİGÜRLÜ HEYKEL BULUNDU
Tell Tayinat höyüğü Kazı Ekibi Başkanı Toronto Üniversitesi'nden Prof. Dr. Timothy Harrison, 2004 yılından itibaren yaptıkları kazı çalışmalarında çok önemli eserlere ulaşıldığını belirtti.
 

     Höyükteki kazı çalışmalarının 21 Haziran'da 35 kişilik bir ekiple başlandığını ve ağustos ayı ortalarına kadar devam edeceklerini ifade eden Harrison, şöyle devam etti: 
     ''Tell Tayinat höyüğündeki kazı çalışmalarımıza ABD, Kanada, Avustralya ve İngiltere'den arkeologlar katılıyor
 
 Geçtiğimiz günlerde bulduğumuz 2 ton ağırlığındaki aslan figürlü heykelden sonra şimdi de aslan ve onu kontrol eden insan figürlü heykel bulundu. Bundan dolayı çok mutluyuz. Bulunan eserler şehre giriş sisteminin bir parçası olduğunu tahmin ediyoruz. Geçmiş yıllarda yaptığımız kazılarda da höyüğün tapınağında çivi yazılı çok önemli tablet koleksiyonu bulduk. Bunlardan bir tanesi de Antakya Valisi ile Asur Kralı arasındaki bir anlaşma metnidir.''
     Tell Tayinat höyüğünde bulunan aslan ve onu kontrol eden insan figürlü heykel kazı yerinden vinç yardımıyla Antakya Arkeoloji Müzesine getirildi.