KEL DAĞI INDA KURULAN RADAR ÜSSÜ TBMMD?

CHP Hatay Mv. Av. Refik Eryılmaz Kel Dağı"ında kurulan radar üssü"nü TBMM gündemine taşıdı.?

KEL DAĞI INDA KURULAN RADAR ÜSSÜ TBMMD?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
                                                                                               Av.Refik Eryılmaz

                                                                                              CHP Hatay Milletvekili

Son süreçte Suriye sınırına sıfır noktasında Kel Dağı”na Hatay İl Genel Meclisinin kararıyla Radar üssü kurma izni verilmiştir. Öte yandan Radar Üssü'nde ABD askerlerinin bulunduğu yönünde kamuoyunda ciddi iddialar bulunmaktadır. Tarafımdan yapılan araştırmalarda bu iddialar yetkililer tarafından yalanlanmadığı gibi kamuoyunu tatmin edici bir cevapta verilmemiştir.Bu radar 2005 yılında kurulan ve finansmanı NATO tarafından sağlanan Kisecik Radarından sonra, Türkiye-Suriye sınırına kurulan ikinci radar olacaktır. Türkiye sınırında hareketliliğin arttığı, çok sayıda asker sevkiyatının yapıldığı, Suriye’ye müdahalenin uluslararası bir boyutta tartışıldığı bir dönemde ülkemizde ikinci radar üssü kurulmasınıngerekçelerinin kamuoyunda açıklığa kavuşması bir zorunluluk haline gelmiştir.
Bu çerçevede;

1-    Radar üssü kim tarafından inşa edilmektedir? Hangi amaca hizmet edecektir?

2-    İnşa edilen üs ABD’ye mi, NATO’ya mı aittir?

3-    Radar üssü kimin denetiminde ve kontrolünde olacaktır?

4-    Radar üssündeTürk yetkililerinin herhangi bir yetkisi veya inisiyatifi olacak mıdır?

5-    Şu anda Radar üssünde yabancı asker bulunuyor mu? Bulunuyorsa hangi ülkenin vatandaşı ve kaç kişidir?Hangi mevzuata veya yetkiye istinaden bu personeller üsse konuşlandırılmıştır?

6-    Bu üs'teyabancı(ABD) askerin bulunduğu yönünde kamuoyunda ciddi iddialar bulunmaktadır. Bu iddialar bölgede mevcut görevliler tarafından yalanlanmamıştır. Eğer iddia edildiği gibi üs'te yabancı asker varsa ya da üs ABD veya NATO’nun denetiminde ise bunun için hükümetin meclisten izin alması gerekmiyor mu? Böyle bir iznin alınmaması Anayasal suç oluşturmuyor mu?