''KENTTEKİ ENGELLİLERİN ENVANTERİNİ ÇIKARTARAK ONLARA DAHA ÇOK KATKI SAĞLAYACAĞIZ''

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, kentteki engellilerin envanterini çıkartarak onlara daha çok katkı sağlayacaklarını söyledi. 
''KENTTEKİ ENGELLİLERİN ENVANTERİNİ ÇIKARTARAK ONLARA DAHA ÇOK KATKI SAĞLAYACAĞIZ''
Lekesiz, görme, işitme, bedensel ve zihinsel engelli dernek yöneticilerinden oluşan engellileri makamında kabul etti. Kentte 43 bin kadar engelli olduğunu öğrendiğini, bu rakamın net olmadığını belirten Lekesiz, devlet desteğinin sürekli arttığını kaydetti.
     Özürlüler Günü'nün Birleşmiş Milletler'in girişimiyle 1992 yılından bu yana kutlandığına dikkati çeken Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Engellilere devlet yardımının yanı sıra, AB fonları ve kalkınma ajansı tarafından çeşitli destekler yapılıyor. Ortak hedef, engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak. İlimizde kaç engelli olduğu tüm bilinmiyor. Bu nedenle kentteki engellilerin envanterini çıkartarak onlara daha çok katkı sağlayacağız. Bunların kaçı görme, işitme, zihinsel ve bedensel engelli onlar tespit edeceğiz. Bunların kaçı çalışıyor onları belirleyeceğiz. Son yıllarda sivil toplum kuruluşları da önemli katkı sağlıyor. Devlet bakım ücreti de vererek engellilerin ailelerine de yardımcı oluyor. Engellilerin sorunlarını görmezden gelmek mümkün değildir.''
     Lekesiz, ''Engelliler Koordinasyon Merkezi'' için yer arayışlarının sürdüğünü, en yakın zamanda merkezi oluşturarak engellilere meslek edindireceklerini ve sorunların çözümüne katkı sağlayacaklarını sözlerine ekledi.
     Vali Lekesiz, konuşmasından sonra engellilere armağan dağıttı.
     Bu arada, Atatürk Anıtı önünde toplanan engelli okulları, Vali Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Müdürü Mevlüt Aydın ile belediye bandosu eşliğinde pankart ve flamalarla Atatürk caddesinden Vali Ürgen alanına kadar yürüdüler.