KESK HATAY ŞUBELER PLATFORM SÖZCÜSÜ GÖNÜLLÜ: -''PARMAK İZİYLE MESAİ TAKİBİ İPTAL EDİLDİ''

HATAY - KESK Hatay Şubeler Platform Sözcüsü Kadri Gönüllü, parmak iziyle mesai takibinin iptal edildiğini bildirdi.
KESK HATAY ŞUBELER PLATFORM SÖZCÜSÜ GÖNÜLLÜ: -''PARMAK İZİYLE MESAİ TAKİBİ İPTAL EDİLDİ''
Gönüllü, şube binasında yaptığı basın açıklamasında, Antakya'da 2009 yılı başlarında bazı kamu kurumlarında mesai giriş çıkışlarında parmak izine dayalı elektronik takip sistemi uygulamasına geçildiğini anımsattı.
     İl Tarım Müdürlüğündeki uygulama hakkında KESK'e bağlı Tarım Orkam-Sen sendikası tarafından uygulamanın iptali istemiyle dava açıldığını hatırlatan Gönüllü, şöyle konuştu:
     ''Hatay İdare Mahkemesi, parmak izi uygulamasının özel hayatın gizliliğinin ihlali olduğu, Anayasa ve Uluslararası Sözleşmelere aykırı olduğu gerekçesiyle iptaline karar verdi. Bu karar, olumlu anlamda Türkiye'de bir ilk olma niteliği de taşımaktadır.
     Bu uygulamanın kamu emekçilerini kapı kulu haline getirmeyi amaçladığını, keyfi ve hukuk dışı olduğunu söyledik. Alan eylemleri, basın açıklamaları gibi etkinliklerle kamuoyu yarattık. Aynı zamanda hukuki mücadelemizi de sürdürdük. Hatay İdare Mahkemesi'nin bu kararı, oldukça kapsamlı ve örnek bir karardır. Aynı zamanda idarelere yönelik ders niteliğindedir. Parmak iziyle mesai takibi iptal edildi.''