KGC BAŞKANI ÖZDEMİR: -''GAZETE AÇMAK BU KADAR KOLAY OLMAMALI''

Konya Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Sefa Özdemir, gazete açmanın kolay olmaması gerektiğini söyledi. 
KGC BAŞKANI ÖZDEMİR: -''GAZETE AÇMAK BU KADAR KOLAY OLMAMALI''
Özdemir, Antakya'da Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Başkanı Ahmet Yetişen'i ve Antakya Gazeteciler Cemiyeti'ni (AGC) ziyaret ederek, yerel basının sorunları ve çözüm önerileri hakkında görüş alışverişinde bulundu.
     Yaygın basının yerel gazeteleri bitirmek için uğraştığını ileri süren Özdemir, şöyle konuştu:
     ''Son yıllarda çok fazla gazete çıkarılıyor ve yerel gazetelerin ayakta kalabilmesi için tek geçim kaynakları olan resmi ilanların kaldırılacağı yönündeki spekülasyonlarda sürüyor. Bakınız bir ilde bir mermer tüccarının kendine ait 4 ayrı gazetesi var. Son yıllarda bu tarz gazete açımları çoğaldı ve resmi ilan pastası küçüldü. Aslında bizde kendi içimizde öz eleştiri yapmalıyız. Gazete açmak bu kadar kolay olmamalı. Yakın bir gelecekte televizyonlar için sınırlama getirildi. Televizyon açmak isteyen olursa şu anda devasa miktarla ödeyerek dış ülkelerden frekans arıyor. Ama gazeteler için böylesi bir sınırlama maalesef getirilemedi. Gerçekten gazetecilik yapacak olanlarla yapmayanlar arasında ayrım yapılabilmesi için bize göre örneğin resmi ilan alımları için 18 ay değil 20 hatta 36 ay bekleme süresi verilmeli.''
     Özdemir, resmi ilanların kaldırılması halinde bunun alternatiflerinin düşünülmesi ve alt yapısının hazırlanması gerektiğini kaydetti.