KİLİM USTASINA DESTEK ZİYARETİ

Vali Lekesiz, dünyanın en ince ve en uzun kilimini dokuyan ve kilimi tamamladığında Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesi için başvuruda bulunacak olan Hataylı kilim ustası Abdullah Akar’ı ziyaret etti.

 

KİLİM USTASINA DESTEK ZİYARETİ
Kurtuluş Caddesi’nde bulunan atölye dükkanda gerçekleşen ziyarette konuşan Abdullah Akar, şu ana kadar 21 metre dokuduğu kilimin toplam 35 metre olacağını ifade ederek, amacının ilimizde unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yeniden canlandırmak ve ilimizin tüm dünyada tanınırlığını artırmak olduğunu söyledi.  Vali Lekesiz de, baba mesleğini sürdüren, öğrenci yetiştiren  ve ilimizde alanında tek olan ustaya, geleneksel el sanatlarımızı yaşatmak ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak anlamında gösterdiği çabadan dolayı teşekkür etti. 
 

Vali Lekesiz, günümüz toplumunda yenilenmenin önemine vurgu yaparak, ‘Yenilenemeyen yenilir. Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımız genç kuşaklara özgün hali korunarak aktarılmalı. Hem bu kültür devam etsin hem de vatandaşımız bu işten gelir elde etsin. Bunun için de her zaman yenileneceğiz, yenilenmek zorundayız.’ şeklinde konuştu.Gerçekleşen ziyarete, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yavuz Açıkbaş, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ali Türetken ile Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Kocaoğlu da katıldı.

 

KİLİM USTASINA DESTEK ZİYARETİ haberi 19 Mart 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  133470 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle