KIRK ASIRLIK TÜRK YURDU SOKAĞI İSMİNE YAKIŞIR GÖRÜNÜME KAVUŞUYOR

Antakya Belediyesi’nin, Kardeş Bursa Büyükşehir ile Kırk Asırlık Türk Yurdu Sokağı’nda ortaklaşa yürüttüğü “Cephe İyileştirme ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi tüm hızıyla sürüyor.

KIRK ASIRLIK TÜRK YURDU SOKAĞI İSMİNE YAKIŞIR GÖRÜNÜME KAVUŞUYOR
Ulucami ile Zenginler Mahallesi'nin ortasında bulunan 40 Asırlık Türk Yurdu Sokağı'nın devam eden restorasyon çalışmalarında bugüne dek sokakta yer alan toplam 80 tarihi ev ve mekanın 30’unda restorasyon faaliyetlerinin tamamlandığı belirtildi.Kırk Asırlık Türk Yurdu Sokağın Antakya'nın tarihi geçmişine önemli katkılar sağlayacağını ve sokağın ismine yakışır bir görünüme kavuştuğunu belirten Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, “Bursa ile Antakya kardeş ve dostluk ilişkileri çok üst seviyededir. Sağolsun Recep Altepe Başkanımız bizlere bu konuda büyük destek verdi. Sokağımızın restorasyon projesinin geçtiğimiz günlerde Sayın Adalet Bakanımızın ve Sayın Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımızın iştirakleriyle başlatmıştık. Kırk Asırlık Türk Yurdu Sokağımızda “Cephe İyileştirme, Sokak Sağlıklaştırma Restorasyon” çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 
   
 420 metre uzunluğundaki alanda şu ana kadar mevcutta bulunan 80 tarihi mekânın 30 tanesi tarihteki ihtişamlarına ve layık oldukları görünümlere kavuşturuldu. Çalışmalar Eylül ayında tamamlanacak ve Antakya'nın bir güzelliği daha ortaya çıkmış olacak. Antakya yaşayan canlı bir tarih şehri, bir müze kent olma yolunda hızla ilerliyor. Kurtuluş Caddesi, Çankaya Sokak, Örnek Sokak, Uncular Sokak, Valilik çevresi, Uzun Çarşı, Habib-i Neccar Camii çevresinde ve 40 Asırlık Türk Yurdu Sokağında yürütülen çalışmalar bunların bir göstergesi. İnşallah çalışmalar tamamlandığında, bu sokakları, bu tarihi mekanları ziyaret eden Antakyalılar, Hataylılar, yerli ve yabancı turistler her anlamda düzenlenmiş, tarih kokan, medeniyet kokan, gönül rahatlığıyla gezilebilen yerlere sahip olacaklar” dedi.