KİŞİSEL İLETİŞİM VE GELİŞİMİ SEMİNERİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hatay Bölge Müdürlüğü’nün düzenlediği hizmet içi eğitim seminerleri kapsamında İletişim Uzmanı Şaban Kızıldağ, “Kişisel İletişim ve Gelişimi” konulu bir sunum yaptı.
KİŞİSEL İLETİŞİM VE GELİŞİMİ SEMİNERİ
İletişim uzmanı Kızıldağ, toplumun kişilik gelişimine etki eden faktörleri eğlenceli bir dille gözler önüne serdi.Eğlenceli ve bol kahkahalı geçen sunumda Kızıldağ TÜİK Personeline iyi bir insan olmanın önce iyi bir devletten, iyi bir aileden ve çevreden geçtiğini söyledi.İnsanın bütün kişiliğinin 0-12 yaş arasında oluştuğuna dikkat çeken Kızıldağ, “Bir kişinin kişilik gelişiminde ilk belirleyici kişi annedir. Annelerimizin bizi uyutmak için söylediği ninniler dahi kişilik gelişimimizde etkili olmaktadır. Ninnilerimiz daha çok alakasız konulardan oluştuğu için bizlere hiçbir fayda sağlamamaktadır. Ancak başka ülkelerde ninniler farklıdır ve çocuğa bir hedef koymada yardımcı olmaktadır. Bizim toplumlarda masallar da insanları tembelliğe itmektedir.
 Örneğin tekme attığımız bir lambadan cinin çıkması ve her istediğimizi yerine getirmesi, çaba sarf etmeden bir şeylere sahip olmak istememize neden olmaktadır. Bu da maalesef 1,6 milyar Müslüman’ın yaşadığı 57 ülkenin 40 milyonluk Almanya’dan daha az üretim yapmasına neden olmaktadır”  dedİ Gerçek yaşamdan örneklerle süslediği geçmişe yönelik olay ve hatıralarıyla katılımcıların dikkatle ve keyifle izlemelerine olanak tanıyan İletişim Uzmanı Dr.Şaban Kızıldağ, rahat sunumu, güçlü hitabı, akıcı dili, üslubundaki rahatlık ve anlaşılabilirliği ile dikkati çekti.